Chudoba se zakousne do Čechů i po prázdninách. Na co se mohou připravit ohledně zdražování v září, přiblížil ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2022

Inflace nadále nepolevuje a čím dál více znervózňuje Čechy, kde se nakonec zastaví její hodnota. Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného ekonoma Lukáše Kovandu, s čím by Češi měli počítat ohledně výdajů po prázdninách - tedy v měsíci září. Sáhnout do peněženky hlouběji bude pro řadu českých rodin opět nevyhnutelné.

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Úhrnem ceny zboží proti loňskému sedmému měsíci vzrostly o pětinu a ceny služeb o 14 procent.

Co Čechy čeká v záři pro ŽivotvČesku.cz odhadl ekonom Lukáš Kovanda. "Češi se musí připravit na další zdražování energií a potravin, což se s navýšením cen za energie prolíná. Dále pak určitě lidé, kteří budou své ratolesti posílat do prvních tříd, tak by měli očekávat, že si to vyžádá náklady v přibližné výši šest až sedm tisíc korun, což je oproti loňsku navýšení o 10 až 15 procent v rámci školních potřeb," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník přes ekonomickou problematiku.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. "V neposlední řadě pak růst cen dovolených, který táhl meziměsíční inflaci, odpovídal běžnému cenovému navýšení, a nepřispěl tak k dalšímu navýšení meziroční inflace," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat ČSÚ nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Po másle peněženky nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v půli červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny. Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.

"Výhoda bude, že v září budou levnější pohonné hmoty, ale hrozí nebezpečí skokového nárůstu cen benzínu, až se zřejmě na přelomu září a října zruší snížení spotřební daně, což bude patrně platit dále jen pro naftu. To znamená, že řidiči benzínových vozů budou znevýhodněni před řidiči dieselových motorů," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda ohledně dotazu redakce, na co Češi mohou připravit po prázdninách ohledně současné ekonomické situace v zemi.

Jednou z příčin zvyšující se inflace jsou podle analytika České bankovní asociace Jakuba Seidlera ceny potravin. Ty přitom budou podle analytiků dál růst, i když pomaleji. Přispět k tomu může pokles cen na komoditních trzích s energiemi. Cena elektřiny při bydlení meziročně vzrostla zhruba o třetinu a zemní plyn o 59,8 procenta. Vedle toho se o pětinu zvýšily náklady vlastnického bydlení, vodné a stočné přibližně o šest procent. Dráž vyšel zákazníky také nákup auta nebo návštěva restaurace. Auta byla meziročně dražší o 14,3 procenta a stravovací služby o čtvrtinu.

Ředitelka odboru měnové politiky ČNB Dana Hájková uvedla, že do zdražování potravin se promítá mimo jiné rusko-ukrajinská válka, a to kvůli výraznému zdražení agrárních komodit, které odráží rostoucí náklady na energie a roli Ukrajiny ve světové produkci pšenice. Ruská invaze na Ukrajinu ovlivňuje i nárůst burzovních cen energií na mimořádné hodnoty. ČNB ale očekává, že inflace bude v nadcházejících měsících kulminovat lehce nad 20 procenty. Cenový růst pak podle ní začne zvolňovat, protože mimo jiné klesne kupní síla domácností.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.