Chudoba v ČR: Poradce premiéra Štěpán Křeček promluvil o dokonalé bouři, která se žene na české domácnosti. Nastínil, co Čechy po prázdninách čeká

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 8. 2022

Inflace, energetická krize, vlna koronaviru na podzim - to je dominantní část problémů, které s nadcházejícím chladnějším obdobím jsou strašákem řady českých domácností. Na celkovou pomoc občanům proti inflaci vyčlenila vláda podle premiéra Petra Fialy (58) 177 miliard korun. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády, na kterém ministři schválili takzvaný úsporný energetický tarif pro podporu domácností. Předseda vlády citoval analýzu, podle které je v míře podpory ve vztahu k HDP Česko na čtvrtém místě mezi zeměmi v Evropské unii. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného ekonoma Štěpána Křečka s dotazem, jak soubor nepříznivých vlivů vnímá a co mají Češi očekávat.

"Nazval jsem to v minulosti dokonalou bouří, která nás čeká na podzim a v zimě. Propojí se mimořádně nepříznivé okolnosti. Každá z nich by stačila na velkou krizi, v tomto případě jdou společně a čeká nás tedy velmi těžké období. Je vhodné, aby lidé šli do tohoto období připraveni. To znamená, že i když je vysoká inflace a peníze ztrácí kupní sílu, tak by lidé měli mít připraveny nějaké rezervy. Je možné je mít v korunách, případně v cizí měně, je také možné část úspor držet ve zlatě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities.

Systém základních a cílených opatření vlády proti inflaci získal podle Fialy rozhodnutím o doplatcích za energie finální podobu. Pod takzvaný Deštník proti drahotě zahrnula vláda i mandatorní výdaje, ke kterým je vázána zákony, například valorizace důchodů.

Náklady na úsporný tarif a osvobození od poplatků za obnovitelné zdroje energií tvoří základní položku celkové sumy, uvedl Fiala. Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Průměrná výše podpory bude celkem zhruba 15.000 korun, z toho letos zhruba 4000 korun.

"Je pravděpodobné, že mnohé domácnosti zasáhnou mimořádné výdaje, a to z titulu vysokých cen energií, zdražení potravin, ale i třeba z důvodu výměny rozbitých spotřebičů. Je tedy vhodné, aby lidé měli stranou prostředky, které budou moci použít právě pro tyto účely. Je zřejmé, že budeme muset také přehodnotit náš životní styl, kdy třeba řada lidí už omezuje přepravu vlastním vozidlem, ale místo toho upřednostňují veřejnou dopravu, či přistupují k optimalizačnímu chování, kdy mají dvě nemovitosti a jednu se rozhodnou pronajímat a podobně," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s důrazem na takzvaný »finanční polštář«.

Do souhrnu pomoci začlenil ministr financí Zbyněk Stanjura (58) trojí valorizaci důchodů, příspěvek 5000 korun na dítě, snížení spotřební daně na naftu a benzin, zrušení silniční daně, zvýšení platů ve veřejné sféře, zvýšení sociálních dávek, zvýšení plateb za sociální služby, odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energií, úsporný tarif, kompenzace a podporu tepláren z domovních kotelen a kompenzace nepřímých nákladů firmám.

"Je možné, že obrovský nárůst cen energií skončí krachem některých společností, což zase vede k tomu, že lidé by měli mít nějaké úspory, kterými pokryjí přechodné období. Zcela jistě výhodou je, že v současnosti má ČR nízkou nezaměstnanost oproti některým jiným státům EU, takže každý, kdo bude chtít pracovat, dostane tu příležitost si na svůj život vydělat," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert přes finance.

Mezi kroky, kterými vláda chce podporovat domácnosti, jmenoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41) také dotace do změny vytápění známé pod názvem Zelená úsporám. Od začátku roku se podle něj stát už zavázal k celkovým výdajům v tomto programu 8,6 miliardy korun, 3,5 miliardy už je proplaceno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.