Co chtěla opozice získat marným pokusem o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy, přiblížil špičkový politolog

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2022

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala dnes ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení. Kabinet tak bude dál řídit zemi s důvěrou dolní komory. Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Hlasování se uskutečnilo zhruba osm měsíců po jmenování kabinetu ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Debata trvala nepřetržitě 22 hodin a celá schůze ještě skoro o hodinu déle. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka z katedry politologie UK s dotazem, jaký význam měl pro opozici pokus o svržení vlády, který dopředu byl prakticky odsouzen k neúspěchu z důvodu, že opozice jen těžko dá dohromady potřebných 101 hlasů.

Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Proč opozice i přes jasný neúspěch hlasování vyvolala, vysvětlil zkušený politolog. "Šlo o dopad na veřejné mínění. Opozice mohla sázet na to, že veřejnost to pochopí tak, že opozice se bije za její zájmy. Že když jsou nějaké problémy, tak se snaží je řešit a upozornit na ně. Kvůli tomu to opozice udělala. Dále pak také kvůli tomu, že to bude mediální událost a vznikne jakási tribuna, či platforma pro kritiku vlády, která bude veřejností sledovaná a veřejnost to ocení," popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Josef Mlejnek.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová po hlasování uvedla, že koaliční poslanci sice vyslovili vládě důvěru, ale Fialův kabinet důvěru většiny občanů dávno nemá. Vláda podle ní zapomněla, že její prací je služba lidem. "Řídíte se heslem »Díky za každé nové ráno«," dodala.

Předseda SPD Tomio Okamura označil výsledek za špatnou zprávu pro miliony občanů, kteří se podle něj budou dostávat do sociálních a ekonomických problémů, neboť vláda nemá řešení pomoci v energetické krizi.

Poslanci hlasovali po jménech od vylosovaného člena dolní komory, kterým se stal Libor Turek z ODS. Při hlasování se přišlo na to, že poslankyně TOP 09 Martina Lisová získala sňatkem příjmení Ochodnická, což původní podklady nezaznamenaly. Ochodnická proto musela hlasování pod novým jménem zopakovat. Hlasování Sněmovna dokončila zhruba po 22,5 hodiny od čtvrtečního zahájení jednání.

Hlasování se nezúčastnilo osm poslanců ANO včetně místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzová. Schillerová poté novinářům řekla, že chyběli poslanci, kteří jsou nemocní, a například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák kvůli důležitému pracovnímu jednání. Z vládních stran zrcadlově chybělo pět poslanců KDU-ČSL včetně místopředsedy Jana Bartoška, dva poslanci STAN a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS).

Představitelé ANO dříve slibovali, že při českém předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit nedůvěru nepokusí. Podle lídra hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše se ale situace změnila. Fiala reagoval, že Babiš se snaží zakrýt své vlastní problémy. Obžalovaný předseda ANO se proti tomu ohradil a řekl, že se na soud v dotačním případu Čapí hnízdo těší.

Z dosavadních 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.

Pro ŽivotvČesku.cz už v úvodu týdne odhadl výsledek profesor politologie Lubomír Kopeček. "Šance, že by současné vládě byla vyslovena nedůvěra, se blíží nule. Jediný pokus, který byl historicky úspěšný, bylo vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě v roce 2009, což ale byla diametrálně odlišná situace, protože tehdy to byla menšinová vláda, které se drolilo parlamentní zázemí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný politolog Lubomír Kopeček na dotaz redakce ohledně procentuální úspěšnosti v tu dobu nadcházejícího hlasování o vyslovení nedůvěry koaliční vládě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.