Diplomat Petr Kolář o konci války: Pokud se Ukrajina rozhodne pro nějaký územní kompromis, neznamená to, že by se svého území vzdala na trvalo

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2022

Válka na východě Evropy překročila stý den od ruské invaze na sousední Ukrajinu. Kreml nadále nevylučuje setkání ruského prezidenta Vladimira Putina (69) s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským (44), ale jen za předpokladu, pokud by došlo k podpisu předem připraveného dokumentu. Rusko nyní kontroluje půlměsíc ukrajinského území, který se rozpíná od druhého největšího ukrajinského města Charkov na severu po západněji položený přístav Cherson na jihu, uvedl to server CNN. Utvořilo tím pozemní koridor mezi Donbasem a Krymským poloostrovem, který Rusko anektovalo v roce 2014. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář (59) ohledně konce války.

Ruské síly se v současnosti upínají zejména na Donbas, kde se agrese proměnila v opotřebovávací válku. Největší boje se odehrávají okolo Severodoněcku, průmyslového města a poslední ukrajinské bašty na východě Luhanské oblasti.

Doposud neexistuje nic hmatatelného, co by dávalo naději, že dojde k řešení rusko-ukrajinského konfliktu diplomatickou cestou. "Jednak nevíme vůbec, kdy to skončí a zda to skončí nějakým dočasným ústupkem. Tím mám na mysli, že rozdělení Evropy a studená válka byly záležitosti trvající čtyřicet let, nakonec to dopadlo dobře třeba pro Německo, které se sjednotilo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exvelvyslanec v úvodu své odpovědi na dotaz redakce, jak dlouho konflikt může trvat.

"Může to být velký a dlouhý konflikt, který může dosáhnout nějakého statusu quo v rámci příměří - jako příkladem na Korejském poloostrově, kde vidíme, že Jižní a Severní Korea nemají mezi sebou uzavřený mír, ale jakousi formu příměří, kde je demilitarizovaná zóna, ale není to o tom, že bychom měli přijmout fakt, že se Korea někdy v budoucnu nesjednotí. Pokud se Ukrajina rozhodne pro nějaký územní kompromis, tak to určitě neznamená, že by se svého území vzdala na trvalo," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený diplomat.

Ruská ofenziva na východě Ukrajiny se odehrává v době, kdy pozornost mezinárodních médií o válku poněkud upadá. A právě na to možná Putin spoléhá - je možné, že si uvědomuje, že veřejné mínění zajímají víc vysoké ceny energií a nárůst spotřebitelských cen.

Rozhodujícím faktorem na Ukrajině může být, kdo má z obou znepřátelených stran více času. Ruský diktátor, který bude pravděpodobně u moci, a to dokud nezemře, nebo Ukrajinci, kteří bojují za přežití vlastního národa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.