Důležité opatření by mělo být zavést povinné očkování, vidí jako jedinou cestu z epidemie imunolog Václav Hořejší

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2021

Odborníci současné a nastávající vlády řeší nová opatření, která by měla být zavedena v souvislosti se sílící epidemií covidu-19. Podle uznávaného imunologa Václava Hořejšího (72) se můžeme už za dva týdny dostat do situace, kdy nemocnice budou sotva stíhat péči o pacienty, kteří nakažení koronavirem bojují o život. "Kdyby skutečně byl cíl razatně zabrzdit epidemii, tak se s opatřeními mělo začít už dřív," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz a zmínil dvě razantní opatření, která by situaci mohla zvrátit.

V březnu, kdy byly obdobné nárůsty počtu nákaz jako nyní, bylo v nemocnicích v souvislosti s covidem až 9500 lidí. V současné době je hospitalizováno přes 3800 pacientů s koronavirem, jejich počet se od minulého pátku zvýšil zhruba o tisícovku. Ve vážném stavu je 550 nakažených. Aktuální opatření zatím epidemii nezpomalují a Václav Hořejší se obává, že se bude opakovat scénář z předchozích vln, kdy někteří pacienti ve vážném stavu museli být v nemocnicích daleko od domova, protože v jejich městě už na ně nezbývala kapacita. Vláda podle něj v tuto chvíli nedělá dost pro to, aby epidemie přestala ohrožovat stav českého zdravotnictví.

"Kdyby skutečně byl cíl razatně zabrzdit epidemii, tak se s opatřeními mělo začít už dřív. Je nejméně dva týdny vidět, že to eskaluje a že to má exponenciální průběh. Jenže nejen mezi politiky, ale ani mezi lidmi po něčem takovém není poptávka. Lidé si zřejmě myslí, že to nějak vydržíme, říkají si, ať se chrání kdo chce, ať si zemře kdo chce. Je tady ale základní problém, že se zase začínají zaplňovat nemocnice a jestli to takhle půjde ještě dva týdny, tak na tom budeme stejně, jako ve třech hrozných vlnách, kdy jsme byli téměř na 100 procentech kapacity a lidé už se převáželi daleko od domova na jednotky intenzivní péče. Ti, kteří jsou za to zodpovědní, což je pořád stávající vláda v demisi, tak by se měli rozhodnout, jak s tím dál. Hlas těch, kteří tady budou za pár týdnů vládout, by měl být vyslyšen a kdyby řekli, že je potřeba dupnout na brzdu, tak bych to ocenil. Ale nevím, jestli to udělají," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Celkový počet dávek vakcíny aplikovaných od začátku očkování na konci loňského roku je přes 12,7 milionu. Na 6,2 milionu lidí má očkování ukončeno. To ovšem podle odborníků není dost k tomu, aby pacienti s covidem nezatěžovali během vlny nemocnice. Václav Hořejší má za to, že případný další lockdown sám o sobě by epidemii zpomalil pouze na krátký čas a efektivním řešením by spolu s ním bylo až povinné očkování.

"Důležité opatření by mělo být zavést povinné očkování, zvlášť třetí dávku u těch, kteří na ni mají nárok. Kdyby se udělal čtrnáctidenní lockdown, velké omezení pohybu, tak by byl značný pokles případů, ale po rozvolnění by to zase šlo nahoru. Paralelně s tím by bylo potřeba docílit toho, aby populace byla na 90 procent proočkovaná, včetně toho, aby alespoň 90 procent lidí s nárokem na třetí dávku tu vakcínu dostalo. To by bylo potřeba udělat a pak bychom mohli mluvit o tom, že s epidemií cílevědomě bojujeme. Polovičatá opatření, že se něco trochu zpřísní, mají jen velice malý význam," upřesnil svou myšlenku pro ŽivotvČesku.cz renomovaný profesor imunologie.

Sám Hořejší byl v létě a s příchodem podzimních měsíců optimistický. Věřil, že proočkovanost a promořenost je dostatečně vysoká na to, aby podobná situace jako na jaře nenastala. Nyní se za to kaje. "Já jsem trochu na rozpacích, jak mám vyčítat vládě, že nedělá dost, protože si dobře pamatuji, že v září jsem byl i já mezi nezodpovědnými superoptimisty, kteří nevěřili, že se něco takového stane. Opravdu jsme věřili, že tahle populace je do značné míry proočkovaná, plus hodně lidí že to prodělalo a že dohromady to dá 80 až 90 procent a bude to stačit. To jsme ale hrubě podcenili. Já se za to, že jsem se tak mýlil, hluboce omlouvám, ale jak říkám, nebyl jsem sám a proto teď nemám moc právo vytýkat vládě, že reaguje pozdě. Možná poslouchala takové optimisty, jako jsem byl já," omluvil se přes ŽivotvČesku.cz imunolog.

"Pokud bychom zůstali pouze na úrovni lockdownu a nespojili ho s očkováním, tak bychom udělali jen přerušení epidemie a potom, kdyby se přidalo jen pár procent proočkovaných, situaci by to nezměnilo a za měsíc bychom na tom byli podobně. To by asi nebylo moc rozumné. Aktuálně se to hodně šíří ve školách, je paradox, že u dětí je průběh ve velké většině případů velmi mírný, ale ty děti to pak roznášejí dál do části společnosti, kde jsou rizikové osoby, rodiče, prarodiče. Důležitá čísla nejsou, kolik je pozitivit. Kdybychom si představili, že je naše společnost na 100 procent proočkovaná, tak ten virus by dál koloval, protože v delta infikuje i očkované, ale ve většině případů jim nic není. Jen těch hospitalizací, těžkých průběhů a úmrtí by bylo výrazně méně a to je stav, ke kterému bychom se chtěli dostat, aby to nebylo o nic závažnější než běžná chřipka," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.