Expert na válku Lukáš Visingr popsal současný stav na Ukrajině. Dále vyhodnotil, že Vladimir Putin má v současnosti pozici, jakou měl Adolf Hitler
Zanedlouho to bude osm měsíců od chvíle, kdy ruské vojenské síly na pokyn Vladimira Putina (70) podnikly akt agrese, když napadly svého ukrajinského souseda. Měla to být rychlá akce, kterou Moskva nazvala »speciální vojenská operace«. Jenže houževnatý obránce ukázal větší srdce a zejména díky vojenské technice spojenců se postupně začalo ukazovat, v jakém katastrofálním stavu ruské vojsko je. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vojenského analytika Lukáše Visingra, který zhodnotil současný stav v rámci vojenského konfliktu.
Ukrajinské jednotky se účastní velmi tvrdých bojů v okolí strategicky důležitého města Bachmut na východě země, které se snaží obsadit Rusko. V pravidelném večerním videoposelství to v sobotu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44).
Ukrajinské síly od konce léta zahájily na jihu a severovýchodě země protiofenzivu a podařilo se jim zpět dobýt velkou část území Charkovské a části Luhanské, Doněcké a Chersonské oblasti.
Co se na bojišti odehrává, to aktuálně upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený vojenský analytik. "Ukrajinský postup mírně zpomalil, to ale sami Ukrajinci avizovali. Potřebují provést rotaci jednotek, protože jednotky, které jsou dlouho vpředu, jsou vyčerpané jak fyzicky, tak psychicky. V Chersonské oblasti jednotky dosáhly famózních úspěchů, podařilo se jim zmenšit teritorium, které Rusové kontrolovali, a teď se uvidí, co bude dál. Mají na to pár týdnů, než dojde na přelom zimy, aby něčeho výrazného dosáhli. Otázkou je, jestli se i přes zimu nebude bojovat dál, protože běžná představa je, že se konflikt přes toto období utlumí. Druhá věc je, že Rusové i Ukrajinci jsou na zimu zvyklí, tudíž bude rozhodující, jaká zima letos bude," uvedl na dotaz redakce Lukáš Visingr.
V současnosti se ruské síly opakovaně pokusily zmocnit města Bachmut, které leží na hlavní silnici vedoucí do měst Slovjansk a Kramatorsk. Obě města se nacházejí v průmyslové oblasti Donbas, který se Moskvě zatím nepodařilo plně obsadit.
Pokud jde o boje v rámci nejchladnějších měsíců, není vyloučeno, že konflikt bude přetrvávat v podobné intenzitě. "Pokud by byla tuhá zima, tak by to pochopitelně bojové operace ovlivnilo a utlumilo. Myslím si, že ještě letos budou chtít Ukrajinci dosáhnout nějakého výrazného vojenského úspěchu, což by dobytí Chersonu mohlo být. Pro Rusy by to znamenalo obrovskou ránu, a to nejen morální, ale i politickou. Ukrajinci částečně spoléhají na to, že pokud Rusové utrží časté porážky a bude jich hodně, tak to s ruskou elitou otřese. Kritika Kremlu se začíná čím dál více objevovat. Postupně jsem získal dojem, že Putin má v současnosti pozici, jako měl v třetí říši Adolf Hitler. To znamená, že má pod sebou lidi, kteří mají mocenské základny, oni neustále soupeří o moc mezi sebou - frakcí je tam více - a Putin tam funguje jako nejvyšší arbitr. To je něco, co může docela dobře fungovat, pokud ale nastane krize, systémová krize, tak se tento způsob řízení ukazuje jako neefektivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert Lukáš Visingr.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.