Prymula i Hamáček mají jasno, co se bude dít s Českem v dalších dnech

Roman Prymula a Jan Hamáček
Roman Prymula a Jan Hamáček
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Další uvolňování omezení přijatých kvůli šíření nákazy nemoci COVID- 19 bude případné, podle vývoje počtu nakažených. Taková slova řekl dnes po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček. Zároveň počítá s tím, že počet nově nakažených bude vyšší. Jaké stanovisko zaujme k postupnému otevírání obchodů, nechtěl před zasedáním vlády komentovat.

Hamáček opět zopakoval, že situací, která se stala o Velikonocích, kdy lidé nerespektovali nařízení vlády, je znepokojen. "Jediné, co chci říct, je, že se ukazuje, že je potřeba vzít v úvahu situaci, která byla o velikonočních svátcích, a dopad na případný růst pozitivně testovaných na koronavirus," uvedl s tím, že vyhráno ještě není.

Hamáček by byl opatrný i v případě znovuzavádění školní docházky. K uvolňování epidemiologických opatření stát přistoupí, pokud se počty nově odhalených nemocných nebudou blížit ke 400 za den, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Bojí se nárůstu

Minulý týden přitom testy prokázaly kolem dvou set nově nemocných denně. Prymula předpokládá, že zvýšený nárůst bude, ale přesnější čísla budou známy po inkubační době zhruba za týden.

Kabinet vlády by měl zveřejnit scénáře uvolňování omezení pro obchody a služby dnes odpoledne po jednání. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka návrh počítá se třemi vlnami uvolňování, a to nikoli podle typu obchodů, ale jejich rozlohy.

Vláda uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších 14. března ráno. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.