Hodnota peněz prudce klesá, inflace je zdrcující. Ze 100 tisíc za tři roky zmizela čtvrtina, vypočítal, jak Češi zchudli, národohospodář

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček, ČTK | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2023

Český statistický úřad pravidelně zásobuje veřejnost údajem o míře inflace, nejsou to radostná čísla. Politici pak bouří a vzájemně se obviňují, kdo nese odpovědnost. Stále však jde o vyjádření v procentech, které má daleko k pochopení pro běžný život. Právě proto redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, jak konkrétně se inflace projevila na hodnotě peněz. Ekonom z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Martin Zeman spočítal, že ze 100 000 korun v roce 2020 nyní zůstalo necelých 75 tisíc.

V meziročním srovnání míra inflace v Evropské unii klesla na 5,9 procenta, v červenci byla na hodnotě 6,1 procenta. Ve své zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci mělo s hodnotou 14,2 procenta Maďarsko, druhá nejhorší byla Česká republika, kde inflace dosáhla 10,1 procenta. Tyto dvě země jsou zároveň v EU jediné, kde byla inflace v srpnu nad deseti procenty.

Vskutku neradostná čísla. Ale právě to, že jsou uvedena v procentech, neumožňuje běžnému čtenáři si představit, jaké dopady má inflace na finance, které máme v držení. Představme si tedy situaci, kdy si nejmenovaný šťastlivec, například po výhře v loterii, uložil v lednu roku 2020 doma do nočního stolku celých 100 000 korun. Částka příjemná, nikterak dramatická třeba z hlediska koupě bydlení, ale jistě potěšující.

Střih, je září 2023 a občan po otevření nočního stolku hledí na 100 000 korun, které si sem před více než třemi roky odložil. A nyní nezbývá nic než oči pro pláč. Hodnota peněz šla drasticky dolů.

"Pokud si představíme situaci, že jste si dal do nočního stolku 100 000 korun, tak od ledna 2020, kdy jste to učinil, je hodnota peněz o 26 procent nižší. Tedy necelých 75 000 korun," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Martin Zeman. Dodal, že na to, co si člověk koupil v lednu 2020 za 100 000 korun, potřebuje dnes asi 134 000 korun.

Situace přitom může být ještě horší, jak v nedávném rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedl odborový předák Josef Středula. "Ještě větším problémem však je, že vláda současná zcela zavrhla boj s inflací, český občan je tak vystaven obrovské ztrátě kupní síly a svých příjmů. Na konci letošního roku odhadujeme, že inflace za dva roky bude souhrnně kolem 28 procent," prohlásil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.