Houbové žně jsou za dveřmi, ochlazení dopřeje výjimečným úlovkům. Mykoložka řekla, jakých druhů lze najít plné koše

Houbařka - ilustrační foto
Houbařka – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2021

Houby potřebují vlhko a teplo. Ale vše musí být v rovnováze a nesmí být moc dešťů ani vysoké tropické teploty - to podhoubí rádo nemá a houby odpočívají. Mykoložka Tereza Tejklová pro ŽivotvČesku.cz zhodnotila současné počasí a řekla, co to bude znamenat pro české lesy. "Když bude pršet, tak za dva až tři týdny se naplno rozjede podzimní sezóna," řekla pro ŽivotvČesku.cz expertka na houby.

Léto dalo sbohem tropickým teplotám a Češi se budou moci z koupališť a od bazénů přesunout do lesů. Naplno se začne rozjíždět podzimní houbařská sezóna a houby se začnou vracet, protože bude panovat přívětivější počasí.

"Od příštího týdne se začne ochlazovat, vypadá to, že v Čechách se budou teploty pohybovat mezi 20 až 25 °C. Na Moravě a ve Slezsku vystoupají teploty ještě ke 28 °C a pak už nás čeká opravdu charakter podzimního počasí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že bude i dost pršet. To jsou skvělé zprávy pro houbaře.

"Ochlazení určitě houbám a následně houbařům pomůže. Houby nemají vysoké teploty nad 30 stupňů Celsia rády. Důležité je, aby pořád občas pršelo, pak by mohla běžet podzimní sezóna naplno. Když bude pršet, tak se to na růstu hub projeví tak za dva až tři týdny," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová s tím, že běžné houbaře potěší hlavně smrkové hřiby.

"Na podzim můžeme čekat hřib hnědý a hřib smrkový. Když budou dobré podmínky, tak se také hojně začnou objevovat bedly. Těch by letos mohlo být opravdu hodně," dodala respektovaná mykoložka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.