Hřiby vyrostly přímo na hrobě. Mykolog řekl, zda je bezpečné sbírat houby z parku a ze hřbitova

Houby vyrostly přímo na hrobě
Houby vyrostly přímo na hrobě
Foto: Se svolením Radky Typltové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Letošní houbařská sezóna je opravdu výjimečná a díky vhodnému počasí, kdy teplé noci provází časté dešťové srážky, roste obrovské množství různých druhů hub. Hřibovité houby lidé dokonce nachází ve městech a všímavá čtenářka do redakce zaslala fotku, kdy krásné houby vyrostly přímo z hrobu. Mykolog Vladimír Antonín pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, zda takový úlovek je možné vzít do kuchyně. "Z hlediska konzumace je to zcela bezproblémové. V hřbitovní půdě nejsou žádné látky z lidských ostatků, které by do sebe houby nasály," řekl pro ŽivotvČesku.cz expert.

V obci Kuks na Trutnovsku vyrostly hřibovité houby přímo na místním hřbitově. Podle fotky se může jednat o koloděje, které se objevily na jednom z hrobů. Snímky do redakce zaslala všímavá čtenářka, kterou zajímalo, zda se takové hřiby vlastně dají konzumovat. Oslovený mykolog zdravotní riziko na nálezu neshledal.

"Z hlediska konzumace je to zcela bezproblémové. V hřbitovní půdě nejsou žádné látky z lidských ostatků, které by do sebe houby nasály. Něco jiného jsou parky či trávníky ve městech, tady bych byl opatrnější. Houby mohou být kontaminované třeba od psích exkrementů. Ale nejde o to, že by to do sebe houba nasála z půdy, ale kvůli venčení psů mohou být kontaminované na povrchu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín s tím, že někdo může mít etické problémy při sběru hub ze hřbitova, ale zdravotní rizika rozhodně nehrozí.

Mykoložka Tereza Tejklová pak dodala, že právě hřib koloděj se často vyskytuje v obydlených oblastech. "Je to jeden z rozlišovacích znaků, jak od sebe houbaři poznají koloděje od kováře. Hřib kovář vždy roste jen v lesích, ale koloděj se často vyskytuje přímo ve městech," řekla pro ŽivotvČesku.cz mykoložka.

Měsíc září je časem, kdy naplno startuje podzimní část houbařské sezóny. Podle mykoložky T...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu