Imunolog Jiří Šinkora jednoduše vysvětlil, proč počet nakažených roste, ale umírají mnohem méně

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci ministerstvo zdravotnictví dnes vládě navrhne, aby se od pondělí až na výjimky dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy na koronavirus. Při vstupu do provozoven služeb, restaurací či na hromadné akce by se lidé prokazovali jen potvrzením o očkování či prodělání nemoci. Jde o opatření, které má za cíl vyšší proočkovanost populace, ale také zpomalit tempo pozitivních záchytů. V nemocnicích je podle aktuálních údajů 4440 lidí s koronavirem a panují obavy ze zahlcení nemocnic. Imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, proč aktuálně dochází k vysokým denním přírůstkům nakažených, když plně naočkováno je přes 6 milionů lidí.

"Ani očkování, ani promoření nebrání tomu, aby se vir šířil po lidských sliznicích. Je to normální respirační vir, šíří se tak, jako bychom ho neprodělali. Všechny respirační viry se šíří stejně a šíří se tak po staletí. Všechny ostatní koronaviry, i když jsme proti nim imunní od dětství, tak tady s námi jsou. Je to normální, přírodní, přirozený efekt. My teď máme mnohem méně zemřelých a menší tlak na nemocnice než tomu bylo před tím, než se proočkovalo tolik lidí. To je ten efekt. To znamená, že na člověka virus skočí, ale neublíží mu, protože je buď očkovaný či imunní a nepustí ten vir dál. Takže člověk je sice pozitivní, ale to je asi tak všechno," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora, proč v současnosti je poměrně vysoký počet pozitivních záchytů, ale pokud jde o zemřelé, tak lidé umírají významně méně.

Politici i odborníci ale varují před tím, že situace se může zhoršit. Apelují na občany, aby se ti, co tak dosud neučinili, nechali očkovat. V nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče totiž končí zejména neočkovaní. Očkování podle odborníků chrání před těžkým průběhem nemoci a významně snižuje riziko úmrtí. Za celou dobu epidemie zemřelo v České republice s covidem 31.769 lidí.

Kvůli skokově rostoucímu počtu nakažených podle ministerstva zdravotnictví i odborníků hrozí to, že pacienti s covidem znovu zahltí jednotky intenzivní péče a kapacity nebudou stačit na péči o akutní pacienty. Na začátku října bylo ještě hospitalizovaných kolem 250 lidí, na začátku listopadu přes 2000 a za první polovinu tohoto měsíce se jejich počet víc než zdvojnásobil. Naposledy byly tak vysoké počty lidí s covidem-19 v nemocnicích v polovině letošního dubna. Tehdy ale bylo víc lidí ve vážném stavu - až kolem tisícovky, zatímco v těchto dnech má těžký průběh covidu okolo 660 pacientů. K dnešnímu ránu bylo v nemocnicích volných podle údajů ministerstva zdravotnictví 21 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.