Ivan Langer: Nepochybuji, že se Rusko na Ukrajině dopouští zločinů, které by měly být vyšetřeny a viníci potrestáni

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2023

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina (70) a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Důvodem jsou únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Západní státy včetně Česka i Ukrajina krok ICC označily za historický a přivítaly ho. Pro redakci ŽivotvČesku.cz rozhodnutí soudu okomentoval na dotaz bývalý ministr vnitra a politický glosátor Ivan Langer (56), z jehož slov vyplynulo, že nepochybuje o tom, že Rusko se zahajením své »speciální vojenské operace«, jak nazvalo již přes rok trvající invazi do sousední Ukrajiny, se dopustilo řady zločinů.

Rusko jurisdikci ICC neuznává; Kreml uvedl, že zatykač nemá právní základ. Únosy dětí z Ukrajiny do Ruska označuje Lvovová-Bělovová za humanitární činnost. Stíhání bude mít podle odborníků pro Putina v dohledné době jen omezené důsledky.

Ukrajinští představitelé vydání zatykače označili za historický krok a uvedli, že je to pouhý začátek pohnání vedení Ruské federace k odpovědnosti za zločiny, kterých se dopouští na Ukrajině. 

"Nemám pochyb o tom, že se Rusko na Ukrajině dopouští zločinů, které by měly být vyšetřeny a viníci potrestáni. Mám ale pochybnost o tom, zda někdy ponese Vladimír Putin jinou než politickou zodpovědnost za to, co způsobil a nedělám si iluze o tom, že by někdy stanul před Mezinárodním trestním soudem," uvedl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz někdejší zkušený politik Ivan Langer.

Na dotaz, zda vydání zatykače považuje spíše za sympoliku, uvedl, že rozhodnutí ICC s velkou mírou pravděpodobnosti má zcela konkrétní právní základ. "Je to mezinárodní trestní tribunál, soudci by tam měli být nezavislí na politické vůli a politické atmosféře a striktně by se měli držet paragrafů. V tomto smyslu věřím, že jejich rozhodnutí má tento právní základ, nicméně si nedělám iluzi, že by někdy Vladimir Putin před tímto tribunálem stanul," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer, který je od roku 1991 členem ODS a za jehož působení ve funkci ministra vnitra vstoupila ČR do schengenského prostoru.

Média i odborníci se shodují v tom, že je vysoce nepravděpodobné, že by se sám ruský prezident dostavil k soudu do Haagu. 

Jurisdikci ICC uznává přes 120 světových zemí, které ratifikovaly takzvaný Římský statut, na jehož základě mezinárodní soud vznikl. To kromě Ruska neudělaly například ani Spojené státy. 

Kdo je Ivan Langer:

Narodil se 1. ledna 1967 v Olomouci. V letech 1996–2010 byl poslanec Poslanecké sněmovny, český ministr informatiky a ministr vnitra. Jako politik se Ivan Langer zabýval zejména veřejnou správou, bezpečností a rovněž drogovou problematikou. Jako poslanec či ministr vnitra se podílel na projektech jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, Reforma Policie České republiky, Otevřená minulost, digitalizace, omezení zneužívání odposlechů, boj proti korupci. Také národnímu koordinačnímu mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech či obnově techniky profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.