Reklama:

Jak dlouho trvá, než vyroste hřib: Zkušený houbař a mykoložka se neshodli

Hřib - ilustrační foto
Hřib – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Houby potřebují ideální kombinaci tepla a vlhka. Současné horké počasí růst hub trochu utlumilo, ale kde je hodně napršeno, tam houbaři stále mohou narazit na bohaté úlovky. Každý rok se také objevuje otázka, jak rychle vlastně roste pravý hřib. Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala mykoložky Terezy Tejklové a respektovaného houbaře Dominika Maška, který přispívá snímky pořádných kousků na houbařských fórech. "Když se bavíme o ideálních podmínkách, tak hřib určitě vyroste za 24 hodin do velikosti dětské pěstičky," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený houbař.

Reklama:

Každá houba má jinou rychlost růstu a velmi rychle roste třeba hnojník či různé druhy pečárek. Každý rok se houbaři přou o to, jak dlouho roste pravý hřib - tedy nejčastěji hřib dubový či smrkový. Samozřejmě záleží na tom, jaké má konkrétní plodnice podmínky, potřebuje vlhko a teplé noci. Přes den ale nesmí být extrémní vedro a přívalové deště mohou růst hub také zarazit.

Reklama:

Uvádí se, že hřib smrkový roste přibližně deset dnů. Jenže polovinu růstu houbař okem vůbec nevidí, malé plodnice startují teprve z podhoubí. Když začne plodnice vykukovat z lesní hrabanky, tak pak může růst doslova před očima.

"Dokonce bych řekl, že když jsou opravdu super podmínky, tak hřib udělá za den i těch 10 centimetrů. Z hřibovitých hub je podle mě rekordmanem hřib kovář. Našel jsem třeba kováře o velikosti nehtu na malíčku a druhý den měl přes deset centimetrů, třetí den byl vlastně skoro za zenitem," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený houbař Dominik Mašek.

Mykoložka Tereza Tejklová byla zdrženlivější. Podle ní při ideálních podmínkách roste hřib smrkový do »konzumní velikosti« dva dny.

"Když vezmu příklad, že z hrabanky vykukuje smrkový hřib o velikosti nehtu, tak odhaduji, že velikosti cca 7 centimetrů při ideálních podmínkách dosáhne za 48 hodin," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Tereza Tejklová.

Je tak jasné, že hodně záleží na podmínkách a druhu houby. Obecně s traduje, že houby rostou po dešti. To je ale pravda jen částečně. Houby jednoznačně k růstu potřebují vláhu, ale první plodnice hub se obvykle začínají klubat zhruba deset dní po dešti. V první fázi nejdříve ty rostoucí mimo les jako jsou špičky, žampiony či pýchavky. Pak o pár dní později se přidají i lesní houby. Rekordmany v tomto ohledu bývají houby z čeledi chorošovitých, některé mohou dorůstat i po celý rok.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: