Jak moc se staneme Ukrajinou, záleží na vládě, popsal Roman Šmucler. Vysvětlil, jak dlouho to potrvá a co to nejvíc ovlivní

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: nextfoto.cz
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2022

Rozruch způsobil svým vyjádřením o přeměně Česka na Ukrajinu v důsledku války a uprchlické vlny lékař a pedagog Roman Šmucler (52). Pro ŽivotvČesku doplnil, na čem bude nejvíce záležet a jak celou situaci svým rozhodováním může ovlivnit vláda Petra Fialy (57).

Do Česka zatím z válkou zmítané Ukrajiny přišlo přes 300 tisíc lidí, uvedlo Ministerstvo vnitra. Některé odhady a prognózy přitom počítají s tím, že celkem by jich nakonec mohlo být až 700 tisíc.

Právě v návaznosti na tyto informace popsal Roman Šmucler neotřelým způsobem vývoj české společnosti do budoucna. Mnoho lidí tím, alespoň podle množství a vyhraněnosti příspěvků v diskuzích, překvapil.  

"Myslím si, že se naše země mentálně posune dál směrem do východní Evropy. My jsme byli taková země v éře, kterou považuji za slavnou, to znamená konec 19. století, nějak začleněni do toho Západu. Měli jsme tu řadu významných firem a měli jsme tady velkou německou menšinu. Tu jsme odsunuli a dostali se do ruského bloku," začal před několika dny pro ŽivotvČesku.cz svou úvahu.

Česko by mělo v příštích dnech vědět, kolik peněz bude muset vynaložit na pomoc válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Podle premiéra Petra Fialy (57) teď na propočtech pracuje Ministerstvo financí, uvedl to v neděli v Otázkách Václava Moravce.

"V posledních zhruba 150 letech se obyvatelstvo dramaticky měnilo a měníme se dál. Vznikne nový národ kombinací nových lidí, kteří sem přichází a mají děti, společnost bude jiná. Nechci říkat, že horší, ale budeme více mentálně Ukrajina a budeme více emotivní, bude nás méně zajímat stát, více se budeme zajímat o rodinu a podobně," vyjmenoval Roman Šmucler následky uprchlické vlny.

Teď své úvahy ještě doplnil a upřesnil. "Že budeme zjednodušeně řečeno Ukrajina, je ale něco, co potrvá třeba sto let. Vzdalujeme se Německu, přičemž já jsem z generace, kde panovalo přesvědčení, že by bylo fajn, kdyby tady byla životní úroveň a společnost, jako je v Německu. Dneska ale hodně lidí říká, že to Německo je nějaké přeregulované," popsal s tím, že starší generace také používala hodně německých slov a hodně chtěla, aby všechno bylo úřední.

"Teď se budeme více a více posouvat do slovanské kultury, což je něco, po čem naši obrozenci prahli. Ale vše to jsou změny na generace, ani si toho pořádně nevšimneme,“ popsal pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory a přidal okolnosti, které na to budou mít vliv.

Při Úřadu vlády nově vznikne tým, který bude hledat možnosti, jak na řešení uprchlické krize čerpat peníze z různých evropských fondů. Podle Romana Šmuclera na současný stav existují dva pohledy.

"Jeden říká přijměme potřebné, ale po konci války ať se vrátí. Druhý pak přijměme jich co nejvíc, hlavně těch s vysokoškolskými diplomy. Hodně přitom bude záležet na tom, jak to udělá vláda. Jestli řekne, že okamžitě všechny ty inženýrské a lékařské diplomy uznáváme, tak sem nepochybně přijde hodně lidí. Když budeme trvat na aprobacích, tak jich přijde podstatně méně. Jde o to, jestli chceme, potažmo vláda jestli chce, aby přišli, nebo ne," dodal pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.