Jako spráskaní psi skončili v průzkumu lidovci pod vedením Jurečky, předběhli je i komunisté. Politolog promluvil o pohřbívání KDU-ČSL

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2024

Komentář: Volby do Poslanecké sněmovny by v lednu vyhrálo podle volebního modelu agentury STEM opoziční hnutí ANO se ziskem 33,4 procenta hlasů. Druhá ODS by získala 13,2 procenta a třetí Piráti 11,3 procenta. Do Sněmovny by se dostaly ještě opoziční hnutí SPD s deseti procenty hlasů a STAN s podporou sedmi procent, právě pět procent potřebných pro vstup do dolní komory by mělo ještě hnutí TOP 09. Z vládní pětikoalice (ODS, Piráti, STAN, TOP 09, KDU-ČSL) jsou na tom nejhůře lidovci, v lednovém volebním modelu skončili i za komunisty a sociální demokracií (SOCDEM). Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval významně špatný výsledek KDU-ČSL zkušený politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Z jeho slov vyplynulo, že Jurečkova strana míří lidově řečeno do politického záhrobí.

Výsledky průzkumu v neděli zveřejnila televize CNN Prima News. Oproti poslednímu volebnímu modelu STEM z loňského listopadu si ANO polepšilo o dvě desetiny procentního bodu, občanští demokraté se vrátili na druhé místo, polepšili si zhruba o 1,5 procentního bodu. Piráti přeskočili v listopadu druhé SPD, v lednovém průzkumu zvýšili preference zhruba o procentní bod. Naopak SPD oproti listopadu dva procentní body ztratila. Mírně si polepšili Starostové, naopak TOP 09 si mírně pohoršila.

Těsně pod pětiprocentním prahem vstupu do dolní komory se nachází KSČM, která oproti předchozím volebním modelům posílila na 4,8 procenta. O něco hůře si pak vede SOCDEM (dříve ČSSD) s 3,1 procenta. Za nimi by skončili lidovci, podpořilo by je 2,7 procenta voličů, v listopadu to bylo 3,5 procenta.

Zkušený politolog Josef Mlejnek vysvětlil, že za propadem preferencí lidovců stojí kauza »Jurečkův večírek«, který vyvolal značnou kritiku, a to z důvodu, že pokračoval v době, kdy byly známy tragické události ohledně střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

"Ministr Jurečka situaci samozřejmě ustál, protože je lídr strany a v ní má pořešenou podporu. Jinými slovy má ve vedení strany své lidi, takže jsou s ním propojeni, takže to ustál tímto způsobem. Ale tím lidovci propásli jednu z posledních šancí na svou záchranu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že nízké preference jsou problém pro koalici Spolu.

"Je to potřeba vnímat tak, že pokud tam premiér má lidovce, kteří se budou plácat na hranici tří procent voličské podpory, tak to bude celkem problém, a to z důvodu, že to v celkovém kontextu brání dalšímu růstu společných preferencí," doplnil uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz. Data pro model sbírala agentura STEM v druhé polovině ledna, zapojilo se 1092 respondentů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.