Jev, že české domácnosti zchudnou, bude masový, domnívá se ekonom Štěpán Křeček. Vysvětlil, co bude hlavní příčinou

Peníze - Ilustrační snímek
Peníze – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2022

Míra inflace v zemích eurozóny v dubnu vystoupila na rekordních 7,5 procenta, v březnu byla na 7,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Prudce vzrostly ceny energií, výrazně se ale zvýšily i ceny potravin. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného ekonoma Štěpána Křečka české domácnosti nečekají jednoduché časy. Odmítl, že by jich zchudlo 20 až 30 procent, ale půjde o vyšší číslo. "Řekl bych, že zchudne ještě více domácností," uvedl.

Meziroční inflace v Česku v březnu zrychlila na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Růst spotřebitelských cen tak byl nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu. Vyplývá to z údajů, které v dubnu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Minimální důstojná mzda, která by lidem umožnila bez sociálních dávek pokrýt stravu a bydlení i výdaje na ošacení, zdravotní péči a vzdělávání, by v letošním prvním čtvrtletí měla dosahovat 34 977 korun. V rámci hlavního města Praha pak vzhledem k vyšším životním nákladům by mělo jít o částku 41 233 korun. Zaměstnanci, jejichž příjmy jsou pod touto hranicí, jsou výrazně ohroženi současnou inflací. Je jich více než pětina - uvedla to Platforma pro minimální důstojnou mzdu, na jejíž činnosti se podílejí mimo jiné experti z think-tanku SPOT – Centrum pro společenské otázky, Friedrich Ebert Stiftung či Ekumenické akademie.

"Je pravda, že většina domácností zchudne. Je to dáno dvěma efekty. Jednak inflace znehodnocuje úspory domácností, a jenom málokterým domácnostem se inflaci podaří porazit, protože protiinflační státní dluhopisy, které už v současnosti nejde nakupovat, úspory před inflací skutečně ochrání. Ale ostatní typy aktiv, tam je to vždy s velkým rizikem a jistota, že inflaci porazí, není. A potom je další věc, jak to bude s růstem příjmů domácností," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Pod hranicí, kterou svým propočtem platforma stanovila, se v současnosti podle ní nachází 41 procent pracujících. Mezi ženami je to téměř polovina.

"Důchodcům to je sice kompenzováno mimořádnými valorizacemi, ale u zaměstnanců se dá očekávat, že reálné mzdy poklesnou, tedy že inflace poroste rychleji než nominální růst mezd. Takže pak reálně mzdy budou reálně klesat, což bude platit pro většinu zaměstnanců. Když se podíváme, kolik je zaměstnanců v české ekonomice, tak se obávám, že ten jev chudnutí bude masový," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, na co by se české domácnosti měly připravit.

Průměrná hrubá mzda v Česku podle posledních údajů ze závěru loňska dosahuje 40 135 korun. Na tu ovšem nedosáhnou zhruba dvě třetiny lidí. Medián čili střední hodnota mezd, která o příjmech vypovídá více, dosahoval 34 360 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.