Jiří Paroubek odhadl, jak to bude s cenami za plyn před zimou. Pak se vyjádřil o válce na Ukrajině a nerozumné představě zničení Ruska
Do zásobníků v Česku proudí v poslední době zemní plyn rychleji než dřív - aktuálně jsou zaplněné z téměř 40 procent. Do konce listopadu musí být z rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu naplněné minimálně z 80 procent. Důvodem je válečný stav na východě Evropy, pak nevyzpytatelné hrozby Ruska, že zemní plyn přestane dodávat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma a bývalého politika Jiřího Paroubka (69), jak to ohledně cen za dodávky plynu vidí před letošní zimou. Jeho predikce české domácnosti nepotěší.
Plynem v Česku topí podle aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu zhruba 2 600 000 domácností. Závislých je na něm přes osm tisíc velkých a středních podniků a dalších přibližně 300 tisíc podnikatelů.
České domácnosti nečekají ekonomicky příjemné měsíce. Zejména pokud půjde o ceny za zemní plyn. Podle analytika Jiřího Gavory ze společnosti ENA čeká důležitou komoditu v letošním i v příštím roce na jaře několik vln zdražování - cenový skok pak bude nejméně o polovinu více, uvedl to pro Právo.
Jiří Paroubek je podobného názoru. Domnívá se, že ke zdražení dojde. "Záleží na stanovisku EU k platbám za rubly. Jestli přestaneme dovážet ropu a potom i zemní plyn, je otázka. V současnosti nakupujeme zuřivě do zásobníků za nejvyšší ceny plynu za posledních 13 nebo 14 let. Myslím, že to není rozumné. I za starého režimu Sovětského svazu běžely dodávky plynu i ropy za stavu všech krizí. Těžko soudit, jak to bude s cenami před zimou, ale domnívám se, že dojde ještě k nějakému cenovému skoku," sdělil pro ŽivotvČesku.cz někdejší šéf sociálních demokratů a bývalý premiér Jiří Paroubek, který v dobách studií po maturitě začal studovat Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Studium dokončil v roce 1976 s titulem inženýr.
V souvislosti s válečným konfliktem ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými útoky snaží zničit ukrajinské opevněné obranné pozice, uvedl v dnešní ranní zprávě ukrajinský generální štáb. Dále se pak vyjádřil na sociální síti Facebook, kde napsal, že při bojích zemřelo dalších 300 ruských vojáků, čímž se celkový počet padlých na ruské straně dostal na 27.700. Rusko nicméně uvádí výrazně nižší počty, tvrzení obou stran nelze nezávisle ověřit.
Kdy dojde mezi oběma zeměmi k mírové dohodě a složení zbraní, je v současnosti naprosto nejisté. Jiří Paroubek na dotaz redakce odmítl spekulovat s tím, že snad co nejdříve.
"Bude záležet na výsledcích válečných operací. Dozvídáme se, že Ukrajinci postupují vpřed, ale ono to není, že by byli u Moskvy. Mělo by být v zájmu Západu, aby byl konflikt ukončen co nejdříve. On totiž také mimo jiné Západ svým jednáním ovlivňuje ceny různých surovin a komodit a dalšího. Doufám, že to bude mít rychlý konec, protože představa, že někdo zničí zemi, která má několik tisíc jaderných hlavic, není zcela rozumná," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda vlády Jiří Paroubek ohledně svého pohledu na přechod do diplomatického řešení rusko-ukrajinského konfliktu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.