Jména nám to s Lotyšskem nevyhrají, kluci musí začít fárat, burcuje národní tým hrdina z Nagana Jiří Šlégr. Připomněl také ostudu na Světovém poháru

Bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr
Bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Čtvrtým soupeřem českého týmu bude na mistrovství světa ve Finsku nevyzpytatelné Lotyšsko. Papírově slabší soupeř ale už několikrát dokázal Čechům houževnatě vzdorovat. I minulý zápas s Rakouskem navíc ukázal, že papírové předpoklady nemusejí platit. Jak uspět, popsal pro ŽivotvČesku.cz slavný český obránce Jiří Šlégr (50). Klíčové je podle něj odhodlání a plnění pokynů trenéra.

Tři zápasy, čtyři body z devíti možných a hokej, který bohužel nenavazuje na přípravné zápasy. Český tým zůstává na finském turnaji za očekáváním a pro postup do čtvrtfinále potřebuje ve čtvrtek večer bodovat.

"Je nutné se prezentovat úplně jiným nasazením, to je můj postřeh," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šlégr s tím, že všichni musejí daleko víc zabrat. "Nemůžeme to hrát na tu první lajnu, která sice hraje velice slušně, ale to nestačí. Je potřeba se semknout, zapomenout na to, co doteď předvedli, jak se říká smést to ze stolu a začít fárat, samo se to nevyhraje. Můžeme si říkat, že máme tým plný velkých jmen, což je sice hezké, ale i ty jména musejí zabrat. Já jsem to zažil na Světovém poháru v roce 1996, kde jsme také měli tým plný hvězd a udělali jsme národu ostudu. Doufám, že si to kluci zavčasu uvědomí a zaberou," popsal olympijský vítěz z Nagana.

Aktuálně je podle něj jedno, kdo bude soupeřem českého týmu, změna v přístupu hráčů se musí projevit ve všech následujících zápasech.

"Důležité je ne proti komu, ale jak budeme hrát my. Pro nás je teď každý bod důležitý, a pokud budeme nachystaní a půjdeme do zápasu s jasným cílem zvítězit, tak jsem přesvědčený, že ty Lotyše musíme přehrát. Kvalita na naší straně je, ale musí z nás taky čišet to odhodlání. Dneska všichni umí bruslit, ta taktika je svým způsobem vždycky jenom jedna, ale pokud tam není odhodlání, tak neporazíte nikoho," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.  

Zlepšení v mnoha aspektech hry očekává od českých hokejistů i finský trenér Kari Jalonen (62). Vyzdvihl zejména bojovnost a potřebu udržet výkon na vysoké úrovni po celý zápas. Mužstvo přitom podle něj nepodalo proti Rakousku až tak špatný výkon, jak může napovídat výsledek.

"Líbilo se mi, jak ho odchytal brankář Karel Vejmelka. Jinak tam byly věci, které nemusíme sice úplně měnit, ale spíš je v tom zítřejším utkání zlepšit. Chtěl bych vidět víc bojového ducha, odvahy a kuráže, hitů a kontaktů a chci vidět, že tým pracuje tvrdě po celých šedesát minut," řekl Jalonen.

Zároveň prý věří, že mužstvo má správného týmového ducha a porážky ho zdravě nabudí. Přínosem pro ofenzivu by měl být útočník David Pastrňák (25), který se připojil k týmu a proti Lotyšsku nastoupí.

Jiří Šlégr se přitom po konci Filipa Pešána (44) na příchod zahraničního kouče moc netvářil. "Já jsem nebyl zastáncem toho brát cizího trenéra, ale když jsem viděl, jaký má přístup, jak to mužstvo sestavuje a každému hráči dává určitou roli, a to nejenom ve hře pět na pět, ale i v těch speciálních týmech, tak se mi to líbilo a líbí se mi to pořád. Necítím tam ale od těch hráčů to plnění. Neřešil bych tedy, kdo to trénuje, ale jakým způsobem hráči k těm jeho pokynům přistupují. V přípravě před mistrovstvím to plnili a byli s tím úspěšní. Když na to navážou i ti, kteří jsou v týmu teď, tak jsem přesvědčen, že kvalitativně jsou na tom líp a budou na tom líp i herně," popsal syn legendárního Jiřího Bubly (72).

Svůj tip na celkové umístění ale s úsměvem odmítl. "Teď budu rád, když se dostaneme do čtvrtfinále. Vždycky jsem byl zvyklý chodit krok po kroku a takové ty prohlášení »jdeme vyhrát«, tím můžete urazit hokejového boha a to bych opravdu nerad," dodal Jiří Šlégr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.