Josef Váňa o budoucnosti. Mladí chtějí jezdit, ale ne pracovat. Pak posloucháme, že zajíc se přece taky naučí běhat a nikdo ho nepucuje

Josef Váňa
Josef Váňa
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2022

S osmi vítězstvími ve Velké pardubické je největší postavou českého dostihového sportu, jezdeckých i trenérských úspěchů má ale samozřejmě mnohem víc. Ve svých názorech se Josef Váňa (69) s ničím moc »nepáře« a stejné to je, když přijde řeč na budoucnost dostihového sportu. "Tradice se předává, ale je to v poslední době čím dál horší," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Traduje se o něm, že v dětství jezdil na všem, na čem se jezdit dalo – kozách, kravách, koních i prasatech. Svůj první dostih absolvoval v roce 1979 na klisně Kalině, Velkou pardubickou okusil o šest let později v sedle Paramona a dojel na druhém místě. A kdyby neotálel a po pádu na Hadím příkopě hned znovu nasedl, tak by prý vyhrál.  

Pověstný je také svým nezdolným životním optimismem. Trocha smutku ho ale přepadne, když mluví o současných dětech a jejich přístupu k jezdění. "Když bereme děti z venku učit se jezdit, tak většinou od dvanácti let. V koňařských rodinách, jako jsou Váňové nebo Bartošové, ale děti jezdily od malička, protože prakticky v každé stáji je nějaký poník. Náš Pepča začínal ve dvou nebo ve třech letech a třeba Simona Laubeová si holenní kost zlomila poprvé v šesti letech. Ta tradice se předává, ale je to v poslední době čím dál horší," řekl pro ŽivotvČesku.cz.  

Jak sám v nadsázce říká, není snad v jeho těle jediná kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Výčet zranění je přitom hrozivý: zlomená pánev, všechna žebra i dva obratle, pět fraktur levé a tři fraktury pravé klíční kosti, roztříštěné pravé rameno, fraktury zápěstí na obou rukách, zlomenina levé nohy nad kotníkem, roztříštěná patní kost, zlomená čelist a pět otřesů mozku. Jezdectví umí být tvrdým sportem a je za ním také tvrdá práce. A v tom je prý kámen úrazu.

"Problémem není to, že by nikdo nechtěl jezdit, ale pracovat se v dnešní době už těm mladým moc nechce. Posloucháme pak řeči, že zajíce taky nikdo nepucuje a jak se naučí běhat, to je dnes bohužel na pořádku dne," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který v sedle legendárního Železníka vyhrál Velkou pardubickou čtyřikrát, což je dosud nepřekonaný rekord.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.