K palácovému převratu může dojít, předtím ale i ke kamufláži, říká bývalý velvyslanec Petr Kolář ohledně odstranění Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Od začátku války se objevilo hned několik zpráv, které predikují konec nejmocnějšího muže Ruska. A to ať jde o převrat, který připravuje zájmová skupina, otrava jídlem, atentát a další. Realita je taková, že válka na Ukrajině si brzy odškrtne svůj třetí měsíc bojů a Vladimir Putin (69) řídí svou armádu z Kremlu dál. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého diplomata Petra Koláře (59), který zastával v minulosti post náměstka ministra zahraničních věcí ČR či působil jako velvyslanec v USA či Rusku s dotazem, zda může dojít k takzvanému palácovému převratu.

"Může, ale ne bezprostředně. Myslím si, že k tomu může časem dojít, také může dojít k něčemu, co bude taková kamufláž, tedy že předá žezlo někomu z Bezpečnostní rady státu, k čemuž bude donucen, nebo to udělá, protože to pro něj bude východisko z dané situace. Ale je to spekulace, protože to my nevíme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat Petr Kolář.

Rusko ve čtvrtek 24. února podniklo invazi na Ukrajinu, bezprostředně po projevu prezidenta Putina, ve kterém oznámil zahájení »speciální vojenské operace«. Rusko očekávalo rychlé vítězství, boje však trvají více než dva měsíce. Co nejmocnější muž Ruska rozhodně nečekal, že Ukrajinci se budou tvrdě bránit a rozhodně se nebudou chtít vzdát.

Aktuálně ruská armáda pokračuje v ofenzívě na východě Ukrajiny. Jejím cílem je získat kontrolu nad celým územím Doněcké a Luhanské oblasti a udržet pozemní spojení s okupovaným Krymem. Ve své nejnovější zprávě to uvedl ukrajinský generální štáb. Největší aktivita ruské armády je podle Ukrajinců patrná ve směru k městům Doněck a Slobožanske.

Ukrajinská armáda uvádí, že od počátku války padlo v bojích zhruba 25 tisíc ruských vojáků, zničeno bylo zhruba 1130 tanků, 2741 obrněných vozidel, 509 dělostřeleckých systémů, 179 odpalovačů raket, 86 protivzdušných systémů, 199 letadel, 156 vrtulníků a 360 dronů. Jedná se ale o neověřené informace. Ukrajina ztráty na své straně neuvádí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.