Když se podíváte na hřib, přestane růst. Ke staré houbařské pověře se vyjádřil mykolog se slovy: Problém je pohled rukama

Houby - ilustrační foto
Houby – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Jedna z nejčastějších houbařských pověr tvrdí, že když se člověk v lese podívá na hřib, tak zarazí jeho růst. Tudíž není možné si hřiby »pěstovat« a dojít je sklidit třeba za dva dny. K pověře se vyjádřil mykolog. "Problém je, že někteří lidé se »dívají« rukama. Pokud se jen díváte, houba roste dál," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Wipler.

Pokud se houbař v lese na hřib podívá, tak ho »uhrane« a jeho růst končí. Hřiby tudíž není možné chodit do lesa kontrolovat a sebrat je, když mají velké plodnice. Tak zní jedna z nejběžnějších houbařských pověr.

Houbař Dominik Mašek, který na Instagramu ukazuje krásné úlovky z brdských lesů, si myslí, že na pověře je část pravdy. Nejde ale o pohled, jde o to, že člověk přijde blízko k houbě a tím otřese podhoubím.

"Když jdete blízko, tak se může narušit podhoubí a k plodnici jde signál, že je něco špatně. Je to podobné, jako když spadne jablko ze stromu - také už dál neroste. Pohled ale určitě nevadí," řekl houbař pro ŽivotvČesku.cz.

Take člen České mykologické společnosti Jan Wipler je přesvědčen, že pouhý pohled nevadí.

"Je jedno, zda se jedná o hřib či helmovku. Máme i houby, které se sledují v laboratoři od velikosti špendlíkové hlavičky a dál v klidu rostou. Můžete se na ně dívat a pěstovat je - třeba hnojníci, křehutky, lysohlávky. Tyto houby lze pěstovat in vitro na definovaném médiu - tedy v laboratorních podmínkách. Nevěřím, že když se podíváte na hříbek, tak zarazíte jeho růst. Dokonce na něj můžete i sáhnout a poroste dál, pokud neporušíte jeho nutriční mycelium (podhoubí). Problém je, že část lidí se »dívá« rukama," řekl mykolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že často se najdou plodnice hřibů, na které se zblízka »podíval« nějaký lesní živočich a ohryzal je, ale houby dál rostou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.