Když se slétají supi na Ukrajině: Specialista na vojenské konflikty přiblížil, kdo nejvíce profituje na válce

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2023

Na konci února uplynul rok od momentu, kdy ozbrojené síly Ruské federace zaútočily na sousední Ukrajinu. V rusko-ukrajinském vojenském konfliktu přišly o život desítky tisíc lidí. V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by jedna ze stran uvažovala o řešení konfliktu diplomatickou cestou. Aktuálně je nejvíce skloňováno ukrajinské město Bachmut, které je jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů. Válka vždy přináší smrt a ničí vše, co jí stojí v cestě, pravidlem zároveň je, že vždy na ní někdo vydělá. Specialista na vojenské konflikty Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz nastínil, kdo si v současném konfliktu lidově řečeno nejvíce »namastí kapsu«.

Dva nejvýše postavení ukrajinští generálové souhlasí s tím, aby Ukrajina pokračovala v obraně Rusy obléhaného města Bachmut na východě země. Uvedla to kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského po jeho včerejší poradě s veliteli. Podle armádního mluvčího bude Ukrajina bránit Bachmut tak dlouho, dokud bude způsobovat ztráty nepříteli. 

Americký Institut pro studium války (ISW) v jedné ze svých předchozích analýz s odvoláním na informace západních médií uvedl, že Západ je znepokojen odhodláním Ukrajiny Bachmut udržet, neboť se tím mohou zhoršit vyhlídky na úspěch předpokládané jarní ukrajinské ofenzivy.

Jevgenij Prigožin - šéf ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - na videu publikovaném o víkendu kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud se jeho žoldnéři budou nuceni od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí. 

Ohledně déle než rok trvajícího vojenského konfliktu platí, že zbraně a vojenská technika mají cenu zlata. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz vedoucímu oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefu Krausovi z katedry politologie Masarykovy univerzity, kdo na současném konfliktu nejvíce vydělá.

"Kdo na válečném stavu na Ukrajině profituje, tak jsou to producenti zbraní a střeliva, ostatně jako v každém válečném stavu. Produkce, která reaguje na poptávku, určitě stoupla, a to jak na Východě, tak i na Západě. Určitě jsou to třetí země, které podporují buď jednu, nebo druhou stranu v konfliktu. Určitě na tom vydělají i podporovatelé Kremlu, jako je Severní Korea, Írán a i třeba Čínská lidová republika, u které si umím představit, že si dokážou říct o »pěkné« peníze za dodávky Rusku, které je potřebuje extrémně. A profitovat na válečném konfliktu na Ukrajině určitě zvládají i v rámci určitých dohod, které nemusí být finanční. To znamená, že příkladem mohou získat nějakou diplomatickou podporu, příslib nějaké ekonomické spolupráce, případně nějaké politické ústupky, které mohou být aktivovány do budoucna," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní analytik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.