Komentář: Nenažrané cestovky posílaly Čechy do řeckého pekla. Hrabivost zaslepuje

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Pekelné slunce a žhnoucí plameny. Vysněná dovolená v Řecku se o letošním létě proměnila v drama pro četné české turisty. Úcta patří hasičům a záchranářům, smutek vyvolaly cestovní kanceláře, které navzdory zuřícímu ohni posílaly další Čechy na »dovolenou snů«. Lidská hrabivost by měla mít své meze.

Příběh Pavla Eichlera, jeho ženy a dvou malých dětí je alarmující. Dovolená na Rhodosu se proměnila v thriller, ve kterém cestovní kanceláři rozhodně nepatří čestné místo. Portál Blesk.cz informoval, že terasu hotelu, kde pan Pavel s rodinou bydlel, nejprve zasypal popel a následně byl vidět dým. 

Delegátka cestovní kanceláře navzdory tomu ujišťovala, že je vše v pořádku. "Vše je pod kontrolou. Nejste v ohrožení. Teď už je to skoro celé uhašené," napsala panu Pavlovi v SMS zprávě.  Jenže nebylo, a tak nakonec musela rodina před ohněm prchat v žabkách celých 9 kilometrů. 

Stejný údiv vyvolával před pár dny fakt, že zatímco jedním směrem ze žhnoucího Řecka prchali lidé evakuačními letadly, tím druhým cestovní kanceláře »lifrovaly« nové dovolenkáře. Bezpečnostní expert a glosátor Andor Šándor takové praktiky neváhal ve čtvrtek ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz nazvat nenažraností. "Já si myslím, že nenažranost cestovek je za hranicí slušnosti a v tomto případě by měl zasáhnout stát," řekl Šándor.

Uhodil tím hřebíček na hlavičku. Prostě zvítězil strach o výdělek, o peníze. Stará »dobrá známá« hrabivost. Jistě, po covidovém půstu touží cestovní kanceláře po nádechu, finanční injekci, aby přežily a dál fungovaly. To lze pochopit, zvláště v České republice, kde nemají živnostníci na růžích ustláno. Ale! Snaha vydělávat by prostě měla mít svou hranici. 

Ve výsledku si možná cestovky zachránily letošní »řecké« peníze, ale poškodily svou reputaci u veřejnosti. A každý opravdový podnikatel ví, že bez dobrého jména se dlouhodobě úspěšně nedá na trhu přežít. Nakonec tam mohou skončit v žabkách draze oblečení manažeři cestovek, kteří pro »korunu« hnali nebohé Čechy do ohnivé výhně. Na řeckém ostrově Rhodos bojují hasiči s požáry už jedenáctý den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.