Komentář: Špičkový právník Ondřej Dostál odpověděl, zda je ČR ve válce, nebo není
"Jsme ve válce. Je to útok proti svobodnému světu, musíme udělat vše, abychom Putina zastavili," byla slova v únoru premiéra Petra Fialy (58) v debatě na Primě. Tento výrok předsedy současné vlády, který následoval po ruské vojenské invazi, v České republice prakticky zlidověl. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového právníka Ondřeje Dostála, jak slova, která v současnosti stále rezonují na českém internetu, vnímá. "Válečný stav je právně něco, co podle ústavy musí schválit většina ve Sněmovně i Senátu. Což ta většina neudělala, ani o tom nehlasovala, takže formálně v žádné válce nejsme," řekl v úvodu svého komentáře odborník na právo.
Po dvou týdnech vládní dovolené se v pondělí vrátí premiér Petr Fiala do Strakovy akademie a ministři jeho kabinetu do svých úřadů. Vláda poprvé po odmlce zasedne ve středu.
Co v současnosti stav »kdy jsme ve válce« vlastně znamená pro českého občana, objasnil na dotaz redakce Ondřej Dostál.
"Proč je to důležité – válečný stav je silnější analogie nouzového stavu. Tím »jsme ve válce« si vláda říká o pravomoci (nakupovat z ruky, dělat nestandardní opatření v energetice či daních) a občanům dává povinnosti toto vše strpět. Nejde jen o formalitu. Tuhle zemi má vláda jen »půjčenou«, a když ji chce uvrtat do válečného stavu, musí si v Parlamentu jasně obhájit, jaké jsou válečné cíle, jak jich konkrétně chce dosáhnout, co vše nás to bude stát, a také co riskujeme, když těch válečných cílů nedosáhneme," upřesnil právník a vysokoškolský pedagog Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz, jak na to, že »jsme ve válce«, pohlíží právo.
"Současný Parlament by patrně vládě »ten« válečný stav schválil – ale alespoň by musela proběhnout diskuse o tom, co tím vlastně chceme dokázat. Mě to trápí proto, že jsem apriori odpůrce zapojit se do »války«, pokud existuje alespoň nějaká možnost řešit věc jednáním, protože čím více válka eskaluje, tím hůře se dá spolehnout na to, že to nějak předvídatelně dopadne. Hranice se dají překreslit, jde se usnést na všemožných variacích autonomie, neutrality, spolupráce, ale zastřelit člověka jde jen jednou a nejde to vzít zpět," zdůraznil ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál, který upozornil pak to, že pokud se má ČR zapojit do války, je nutné v ní uspět.
"Bohatství a prosperita naší země stojí na průmyslu. Nyní jsme v »podivné válce«, zavádíme sankce a přitom se sami bojíme o dodávky plynu. Nejde jen o topení v bytech na 18 stupňů Celsia, ale hlavně o riziko, že kvůli drahým energiím přijdou naše podniky o konkurenceschopnost. Bez průmyslu nebude zaměstnanost, nebude na zdravotnictví, na pomoc sociálně slabým, na obranu, ani na pomoc Ukrajincům. Jak to má vláda vymyšlené, abychom neprohráli? To musí při vyhlášení války, v jakékoliv formě, jasně říci. Zejména z důvodu, že se to promítne do životů lidí, kteří volbu vlády podporují, ale i nepodporují," dodal respektovaný profesor pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.