Konečně zapršelo. Jak to bude s letošní houbařskou sezónou, odhadl uznávaný mykolog Vladimír Antonín. Upřesnil, kdy do lesa na hřiby

Počasí, houby - Ilustrační snímek
Počasí, houby – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2022

Dosavadní sucho trápilo nejen zemědělce, ale i milovníky houbaření. Rozlícení násobila skutečnost, že loňská sezona se příliš nevyvedla. Úrodu hub letos podle mykologů může negativně ovlivnit počasí, a to zejména pokud bude sušší. Vše zatím nasvědčuje tomu, že v nadcházející sezoně nečekají houbaře žně. "Déšť spadl teď, tak je otázka, jak to bude dál, ale třeba u nás na jižní Moravě to zatím vypadá tragicky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejznámějších českých mykologů Vladimír Antonín.

Obecně houby rostou během celého roku. Najít se ale dají některé druhy i během zimního období. Z hlediska klasického houbaření je nejzajímavější zejména období od dubna do listopadu - to roste většina našich jedlých hub. Ovšem doposud houbaři čekali na počasí, které dodá říši hub pořádný impuls. Teď konečně zapršelo.

"Bouřky byly poslední jeden, dva dny. Díval jsem se dnes (čtvrtek) ráno na Český hydrometeorologický ústav, jak srážky padaly a bylo to poměrně dost nerovnoměrné. Někde napadly slušné srážky, ale jinde zase jen pár milimetrů, což nic neřeší. Déšť spadl teď, tak je otázka, jak to bude dál, ale třeba u nás na jižní Moravě to zatím vypadá tragicky," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz zkušený a respektovaný mykolog Vladimír Antonín.

Nejvydatnější sklizně a úlovky si lidé z lesů odnášejí během houbařské sezóny, která je velmi závislá na počasí - tedy jestli prší a jsou teploty vhodné pro růst hub.

"Doteď to bylo špatné. Tam, kde trochu víc zapršelo a nebudu výrazně foukat vítr, tam si myslím, že se houby objeví, ale že by tomu tak bylo na většině území, k tomu jsem pořád ještě pesimistický," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz mykolog.

Nejlépe se houbám daří, když jsou výkyvy teplot a vlhkosti minimální. Vyrážet do lesa hned po dešti není praktické. Konkrétně hřiby se zpravidla začínají objevovat 8 až 12 dní po dešti. Ovšem pokud předtím dlouho nepršelo, zmíněná doba se klidně může prodloužit až na čtyři týdny. Ze statistik a údajů portálu NaHouby lze zjistit, že první sezónní houbaři vyrážejí do lesa v průběhu června. To je období, kdy se lidé těší na hřibovité houby.

"Ty začínají růst plus mínul kolem poloviny června, v tu dobu lze najít první »dubáky«. Jak to bude letos, těžko říct, uvidíme," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vladimír Antonín.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.