Kreml stahuje ocas. Naléhá na Ukrajinu, aby se vrátila k jednáním, tvrdí Kyjev. Proč to musí Volodymyr Zelenskyj odmítnout, popsal expert na válečné konflikty

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2022

Válka na Ukrajině trvá déle než půl roku a současný vývoj nahrává více bránícím se Ukrajincům, kteří převzali otěže bojů. Moskva tak v poslední době ve snaze zastavit postup ukrajinských vojsk naléhá na Kyjev, aby souhlasil s návratem k mírovým jednáním, uvedla ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová. Ukrajina ale dialog v současné situaci odmítá, doplnila podle ruskojazyčného webu stanice BBC Stefanišynová. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, jak současnou situaci, kdy Moskva cítí blížící se debakl, vnímá.

"Ukrajina nikdy jednání neodmítala. Ale vzhledem k těžkým zločinům, které Rusko v naší zemi spáchalo a dál páchá, je motivace k rozhovorům jiná, než byla v únoru," vysvětlila Stefanišynová v rozhovoru s francouzskou televizí France 24. Ukrajina se od února brání ruské invazi.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila špičkového experta na vojenské konflikty Josefa Krause, zda šance, že by Ukrajina zahájila mírové jednání s Moskvou, je reálná. Odmítl to.

"Nedokáži si představit, že by na to Kyjev teď kývl. Ukrajinci jsou teď na koni a byla by to od nich nelogická věc. Když to řeknu nadneseně, Ukrajinci v současnosti ženou Rusy, kteří v chaosu odhazují zbraně, před sebou a jsou ze silné ofenzívy zaskočeni. Takhle by jim dali čas na oddych, přeskupení, případně posílení, a to určitě není v jejich zájmu. V ukrajinském zájmu je teď pokračovat, co nejvíce to bude možné, co nejvíce jim postup dovolí logistické linie, zásobování a další, to se bavíme o severu země, co se týká jižní fronty, tak tam bude pro Ukrajince naprosto klíčové dobýt Cherson a cokoliv směrem na západ od Dněpru. Tam Ukrajinci mohou být úspěšní v řádu týdnů, sami pak avizují, že do Vánoc dobudou celý Cherson. V tuto chvíli to vypadá, že to není vůbec nereálné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní expert.

V poslední době přešla ukrajinská armáda do protiofenzivy a podle tvrzení Kyjeva obnovila kontrolu nad asi 300 městy a obcemi v Charkovské oblasti na severovýchodě země, včetně strategického Kupjansku a Izjumu. Vicepremiérka se domnívá, že této situace je potřeba využít k osvobození dalších ukrajinských území.

"Potom budeme připraveni na rozhovory, které se nebudou zakládat na ruských ultimátech, ale na něčem, co nejenom pomůže ukončit válku, ale také odvrátit další válku v naší zemi," shrnula Stefanišynová.

O možných mírových rozhovorech mezi Moskvou a Kyjevem v neděli hovořil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, podle kterého se Rusko k jednání nestaví odmítavě. V televizi Rossija 1 Lavrov řekl, že čím déle se bude jednání odkládat, tím hůře najdou obě strany shodu. Lavrov kromě toho naznačil, že obnovení jednání si nepřeje Kyjev. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov pak ale v pondělí motivaci Moskvy k dialogu s Kyjevem zlehčil, když řekl, že Kreml nevidí žádné vyhlídky mírových rozhovorů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.