Lukáš Pollert bez obav, co si kdo bude myslet, řekl svůj názor na Petra Pavla

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2023

Nově zvolený prezident Petr Pavel (61) připravuje tuzemskou veřejnost a politickou scénu, včetně zahraniční, na to, jakým směrem se bude orientovat v čele České republiky následně, kdy se na začátku března ujme úřadu. Tak se na první kroky nástupce Miloše Zemana (78) dívá zkušený a uznávaný lékař a komentátor Lukáš Pollert (52), který redakci ŽivotvČesku.cz odpověděl v souvislosti s dotazem, jak se mu nová hlava státu zamlouvá. Z jeho slov vyplynulo nejen to, že kaňku na kráse si vybralo někdejší Pavlovo studium pro vojenské zpravodajce, ale že se s nadsázkou řečeno dnes dá zavolat na Tchaj-wan, aniž by šlo o oficiální stanovisko ČR, i tak, že o tom nebudou vědět »všichni sousedi v jedné vesnici«.

Prezidentská volba skončila jasným vítězstvím Petra Pavla, který podle Lukáše Pollerta krátce poté předvedl svůj pracovní styl, který bude pravděpodobně uplatňovat, nějaké své tempo a hodnoty, kterými se chce ve funkci prezidenta profilovat. Sám osobně k vítězi voleb bude asi nějakou chvíli cestu hledat, ale jeho zvolení plně respektuje a vnímá ho jako budoucího prezidenta ČR.

"Nikdy jsem obecně neměl důvěru k lidem, kteří studovali na podobných školách jako Petr Pavel. Na druhou stranu šlo o jeho rozhodnutí, respektuji každého člověka, navíc ho zvolilo přibližně 3,5 milionu lidí a musím to tak brát a uznávám to. Ale zopakuji, že k němu důvěru nemám, na druhou stranu je to náš prezident a v tomto směru jsem loajální člověk," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý velmi úspěšný olympionik, dnes lékař a komentátor nejen politického dění.

Pokud jde o studium Petra Pavla, již dříve Deník N zveřejnil dokumenty z Archivu bezpečnostních složek, které detailně odhalují cíle a průběh jím absolvovaného postgraduálního studia kurzu Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS/GŠ). Zahájil ho v roce 1988. A »študáci tohoto ročníku« výhradně získávali vzdělání určené pro vojenské zpravodajce, které je připravovalo na nasazení do zemí NATO, v nichž měli operovat s různým krytím v rámci získávání informací.

"Myslím si, že je dobrý voják, to patrně vykonával dobře jak v době před sametovou revolucí, tak i v NATO a v tomto směru to bude člověk na pravém místě. Jeho první kroky na mě ale nějak zvlášť nezapůsobily, myslím si, že to mohl být nějaký test, či zkoušel reakce, jak na jeho telefonát s tchajwanskou prezidentkou bude reagovat Čína, případně bližší okolí. To se dalo ale asi celkem logicky čekat, že když zvedne telefon, zavolá na Tchaj-wan, že to čínskou stranu nadzvedne ze židle," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert, který ale netuší, jaký dopad takový hovor může mít pro ČR, což byla jeho odpověď na dotaz redakce.

"To netuším. Netuším ani to, do jaké míry takový telefonát zhorší postavení českých firem v rámci čínského trhu nyní a do budoucna a zda vůbec, to opravdu netuším," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.