Má konflikt na Ukrajině vítěze? Bezpečnostní expert zhodnotil téměř 3 měsíce války a pak ukázal, která strana bude neporažená

Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj
Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2022

Rusko-ukrajinský konflikt si zanedlouho připíše třetí měsíc vojenských střetů, během nichž přišly o život desítky tisíc lidí. V současnosti už nejde o tak dynamický způsob boje, jako tomu bylo v prvních týdnech válečného konfliktu, kdy Rusko podniklo 24. února »speciální vojenskou operaci« na území sousední země. Ohledně bojů na východě Evropy panuje několik otazníků, na které logicky nikdo neumí přesně odpovědět. Zejména pak, kdy skončí válka a kdo je doposud vítěz. Redakci ŽivotvČesku.cz se pokusil nastínit svůj pohled na věc respektovaný bezpečnostní expert Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými útoky snaží zničit ukrajinské opevněné obranné pozice, uvedl v dnešní ranní zprávě ukrajinský generální štáb. Pokračuje také těžké ostřelování mariupolských oceláren Azovstal s cílem způsobit co největší ztráty uvězněným obráncům závodu, uvedl v pondělí Kyjev. 

V současnosti vojenský konflikt není tak dramatický, jako tomu bylo v předchozím období. "Nevypadá to, že by měla situace eskalovat. Dochází pozvolna spíše k deeskalaci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus.

Ukrajinský generální štáb v úvodu týdne na sociální síti Facebook napsal, že se celkový počet padlých vojáků na ruské straně dostal na číslo 27.700. Rusko nicméně uvádí výrazně nižší počty, tvrzení obou stran nelze nezávisle ověřit.

Kdo je v současnosti vítěz konfliktu, se dá těžko jasně označit. Podle Josefa Krause se spíše dá mluvit o tom, kdo není poražen. "Nevím, jestli bych dokázal v tuto chvíli identifikovat, kdo je vítězná strana konfliktu. Spíše bych si vystačil s tím, že bych identifikoval, která strana je neporažená. Tou je v tuto chvíli Ukrajina, což je něco, kdybychom se spolu bavili v rámci toho dotazu před dvěma měsíci, tak by vám vlastně nikdo neřekl, že by to takhle mohlo dopadnout. Naopak i řada špičkových vojenských expertů mluvila o tom, že ukrajinská armáda nemá proti ruským ozbrojeným silám velkou šanci a konflikt bude ukončen buď v řádu dní, nebo jednotkách týdnů. Najednou se ruská armáda rozsypala jako domeček z karet a pro řadu lidí to je poměrně velké překvapení," odpověděl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém nedělním zhodnocení bojů napsal, že se ruské síly zřejmě přestaly snažit o obklíčení ukrajinských jednotek mezi městy Doněck a Izjum a namísto toho chtějí dostat pod kontrolu celou východoukrajinskou Luhanskou oblast.

Na jihu země pak Rusko zřejmě opevňuje některé dobyté pozice, což naznačuje, že chce Moskva region dlouhodobě okupovat. Podle ukrajinských činitelů kopou ruská vojska zákopy a na různých místech v Mykolajivské, Chersonské a na západě Záporožské oblasti staví betonové zátarasy.

"V tuto chvíli tedy nevím, zda konflikt má vítěze, a nevím ani, zda do budoucna ho bude mít, ale vítězem mohou být Ukrajinci, pokud by skutečně dokázali vytlačit Rusy ze svého vlastního teritoria. To ale v tuto chvíli také nevypadá reálně. Spíše se tedy pojďme bavit o tom, kdo bude neporažený, to budou především Ukrajinci, kteří se doposud nenechali zlomit ruskou armádou," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Ruské armádě podle ISW zřejmě došli rezervisté, které lze rychle zapojit do bojů. Rusko tak do svých jednotek nyní zařazuje bojovníky z rozličných zdrojů, a to včetně žoldnéřů či příslušníků různých domobraneckých skupin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.