Ministr Vít Rakušan dostal otázku, jak skončí válka na Ukrajině. Odhadl délku konfliktu a zdůraznil nutnost dostat Rusko pod tlak

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2022

Druhým týdnem zuří boje na území Ukrajiny, na kterou zaútočilo vojsko Ruské federace. Válka si už vyžádala tisíce mrtvých a zraněných. A také masivní uprchlickou vlnu. Novinkou v konfliktu je vyjádření ukrajinského prezidenta, který oznámil, že se země vzdala ambice vstoupit do NATO. Naopak existuje ochota hledat kompromis ohledně statutu Krymu a separatistických regionů na východě země. Volodymyr Zelenskyj (44) to uvedl v rozhovoru pro stanici ABC News. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (43) ohledně nelehkého dotazu, jak válka skončí s přesahem do délky bojů.

Na současné postoje se ukrajinského prezidenta ptal novinář David Muir. Prezident Ukrajiny v rozhovoru připustil ochotu s Ruskem vyjednávat o budoucím uspořádání okupovaného Krymu. V podobném duchu se vyjádřil i o separatistických republikách na Donbasu. Jejich uznání jako území Ruska, přesněji jejich nezávislost, je hlavní podmínkou Moskvy k příměří.

"Jsem připraven vést dialog, nikoliv kapitulovat. Není to o mně, je to o lidech, kteří mě zvolili. Pokud jde o NATO, tuhle myšlenku jsem opustil už dávno. Poté, co jsme pochopili, že NATO není připraveno Ukrajinu přijmout," uvedl Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro stanici ABC News.

Jeho slova dávají naději, že by ve válečném konfliktu mohlo brzy dojít ke změně stavu směrem k mírovým dohodám. To je ale jen teorie, protože třetí kolo jednání mezi Kyjevem a Moskvou o ukončení bojů na Ukrajině, které se konalo v pondělí v Bělorusku, zásadní posun nepřineslo. Týž den v pozdních večerních hodinách se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil vicepremiér Vít Rakušan. Odpověděl na poměrně nelehký dotaz, jak podle jeho odhadu válka ve východní Evropě skončí.

"V případě tohoto konfliktu je odhad neuvěřitelně těžký. I predikce mnoha byla velmi odlišná, byla špatná, až na několik málo služeb všichni doufali, že maximálně dojde k nějakému lokálnímu konfliktu a podobně. Putin se teď zdá být poměrně osamocen, radí se s několika lidmi, ale prakticky nekomunikuje. Jeho plán je v tuto chvíli neodhadnutelný. Co je aktuálně stěžejní, tak že to nebude nejspíš žádný rychlý konflikt typu, že Putin vyhraje. Na jednu stranu tu je velmi statečná a houževnatá ukrajinská strana, kdy ti lidé jsou neuvěřitelní a Kreml je zaskočen sílou obrany. V ní je totiž motivace zachránit svůj vlastní národ, nepoddat se ponížení a agresi ruské strany, která je ve své nabubřelosti, primitivnosti vystavena odhodlané obraně. I kdyby se ruskému prezidentovi podařilo obsadit další města, tak je tady pravděpodobné, že se povede dlouhá válka po celé Ukrajině, protože Ukrajinci se jako národ nevzdají. Tady tedy hrozí, že půjde o vleklý konflikt, a já osobně doufám, že se Rusko dostane pod tlak a začne vyjednávat o podmínkách pro Ukrajince, protože složit zbraně a žít v nějakém pseudomíru či diktátu, takhle to skončit nemůže," uvedl šéf rezortu vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ukrajinského prezidenta je klíčové, aby Vladimir Putin začal komunikovat, protože nikdo neví, jak realistické informace dostává. Dále je také důležité, aby se vedl dialog. V rozhovoru pak uvedl, že Severoatlantická aliance podle něj ukázala, že se zdráhá přijímat kontroverzní rozhodnutí a bojí se konfrontace s Ruskem. "Ukrajina nechce být zemí, která bude NATO na kolenou prosit o přijetí. A já nechci být takový prezident," dodal Zelenskyj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.