Míra inflace klesla na 15,1 procenta. Podle ekonoma je ale předčasné se radovat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 11. 2022

Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 1,4 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména promítnutím Úsporného tarifu a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny a na druhé straně vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 procenta, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že aktuální situace ještě neznamená, že inflace v dalších měsících nepůjde znovu nahoru.

"Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Díky promítnutí úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie se ceny proti září snížily o 1,4 procenta. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020. Meziroční růst cen zpomalil na 15,1 procenta," uvádí na stránkách ČSÚ Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen.

Uznávaný ekonom Petr Studnička poukázal na to, že za poklesem nestojí pouze vládní pomoc, která měla za cíl ulevit českým občanům od vysokých cen energií. Své udělal také způsob jejího zapracování ČSÚ.

"Míru inflace ovlivnil nejen energetický úsporný tarif, ale také metodika Českého statistického úřadu pro jeho započítání. Jinak by byla míra inflace 18,6 procenta," okomentoval nová data pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert.

Tím naznačil, že říjnový meziroční pokles inflace ještě neznamená, že tomu bude tak i v nadcházejících měsících. Podle odborníka se lidé musejí připravit na to, že se ještě nějaký čas bude pravděpodobně zdražovat.

"Do konce roku ještě inflace růst může, počítám, že letošní roční míra inflace se bude pohybovat mezi 15 a 16 procenty. Pokles očekáváme až v příštím roce. Těžko ale říct, zda to bude hned od ledna, protože to je měsíc, kdy dochází k přeceňování zboží a služeb, což má samozřejmě vliv," nastínil budoucí vývoj pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle bydlení, kde ceny elektřiny klesly o 38,2 procenta. Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje meziroční růst cen opět zrychlil. Například ceny pekárenských výrobků a obilovin byly vyšší o 29,1 procenta (v září o 25,6 procenta), vajec o 52,8 procenta (v září o 23,3 procenta), cukru dokonce o 105,4 procenta (v září o 33,8 procenta).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.