Miroslav Kalousek: Vladimir Putin šikovně vede energetickou válku s Evropou. Zatímco ruská veřejnost je zvyklá žít i o březové kůře, Západní je rozmazlená

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 7. 2022

Před víkendem Sněmovna schválila návrh úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (64) na dotaz redakce jasně odpověděl, zda před zimou ceny energií budou vyšší než v současnosti. "Zcela určitě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Ohledně úsporného tarifu půjde o dotaci státu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci posléze sníží zákazníkům účet nebo zálohy. Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování.

Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou lidé automaticky. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Horní hranici příspěvku státu u elektřiny a plynu zvýšila Sněmovna stejně jako v případě tepla na 30.000 korun, zatímco vláda navrhovala původně 20.000 korun. Na úsporný tarif by vláda měla vyčlenit 30,6 miliardy korun.

Miroslav Kalousek, který je v současnosti místopředsedou VZP, dříve byl v Topolánkově vládě ministr financí a poslancem TOP 09, současný růstový trend cen za energie připisuje zejména vojenskému konfliktu na východě Evropy. "Vladimir Putin vede s Evropou nevyhlášenou energetickou válku a dlužno říct, že ji vede šikovně," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zimní období bude pro řadu domácnosti ekonomicky náročné. Právě kvůli tomu přišla vláda s úsporným tarifem, který má finanční zátěž snížit.

Do faktury zákazníka za elektřinu nebo plyn se promítne příspěvek, sleva, kterou stát poskytne ze státního rozpočtu přes operátora trhu obchodníkovi. Tento obchodník s plynem nebo elektřinou příspěvek započte ve prospěch zákazníka, a to v zálohách nebo ve faktuře za konečnou spotřebu, popsal ministr průmyslu Jozef Síkela (55). Příspěvek bude automatický. Naopak o příspěvek na teplo budou muset družstva a společenství vlastníků požádat. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo tepla z domovních kotelen.

Ministr Síkela také řekl, že na úsporný tarif by vláda mohla vyčlenit 30,6 miliardy korun, z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. Příspěvek v rámci úsporného tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by mohl podle Síkely představovat až 16.000 korun.

Ruská plynárenská společnost Gazprom tento týdne uvedla, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.

Podle Miroslava Kalouska může mít současná energetická krize smutný dopad v tom, že na jejím konci může být štěpení evropského společenství. "Jak a čím to skončí, to nevím. Velmi by mě mrzelo, kdyby to vedlo ke snaze většiny evropských státu to vzdát, ale ani to nelze vyloučit, protože potíže budou takové, že zatímco ruská veřejnost je zvyklá žít i o březové kůře, tak Západní veřejnost je velmi rozmazlená," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý zkušený politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.