Naději na zlato ukončila Kanada, které hokejový bůh pomohl v první třetině. Jiří Šlégr zhodnotil bitvu s těžkým soupeřem a řekl, co bude platit na USA

Jiří Šlégr
Jiří Šlégr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2022

Spanilá jízda za zlatou medailí v sobotu večer na MS v Tampere pro český hokejový výběr skončila. Kanada byla nad síly svěřenců Kariho Jalonena (62) a výsledkem 6:1 zpečetila, že Česko bude hrát o bronz se Spojenými státy. Přitom vše mohlo být jinak - teoreticky totiž stačilo, aby zaoceánský výběr neprostřelil Karla Vejmelku před koncem první dvacetiminutovky, a Česko mohlo jít do druhé třetiny s větší chutí. Hokejový bůh byl ale na straně javorových listů. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil v rozhovoru duel olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr (50), který věří, že reprezentace si v neděli dobruslí pro bronz.

Česká hokejová reprezentace musí v nadcházející bitvě se Spojenými státy opět uspět, pokud chce pomýšlet na to, že si po deseti letech přiveze ze světového šampionátu medaili. Zkušenost se zaoceánským soupeřem Češi mají - v pondělí v zápase s ním slavili výhru 1:0.

Podle legendárního stokilového obránce, který byl v roce 1990 draftován do NHL týmem Vancouver Canucks, by česká reprezentace měla být nad síly Američanů a domů dovézt cenný kov.

Pane Šlégře, s Kanadou se naposledy český výběr na ledě utkal před třemi lety. Tehdy se v Bratislavě oba týmy potkaly rovněž v semifinále, větší pohoda ale panovala na hokejkách kanadského výběru, který zvítězil 5:1. Teď opět ve vzájemném duelu na MS - znovu v semifinále - javorové listy uspěly, a to 6:1. Čím to je, že se nám s nimi nedaří?

Víte, úplně bych nesrovnával, co se stalo předtím, ale podíval bych se na to, co se stalo dnes (sobota). Myslím si, že jsme nastoupili do zápasu velice dobře. Strategie, kterou jsme měli, tedy agresivně napadat, vyprovokovat soupeře, se nám dařila. Měli jsme přesilovky a dali jsme v úvodu branku. Pravda je, že jsme nešťastně inkasovali před koncem třetiny, jak se říká takzvaně do kabiny, to celý zápas ovlivnilo. Věřil jsem, že to ve druhé třetině zvládneme, ale celé se to otočilo. Nechali jsme se naopak vyprovokovat my, což je velmi nešťastné, na druhou stranu ale poučné.

Jak to konkrétně myslíte?

No, zažil jsem to také, myslím situaci, kdy se příkladem kvůli mně, mé chybě, třeba prohrál zápas, což bylo poučení do dalších bojů, a pak se to zvládlo skvěle. A věřím, že když to mužstvo prohraje velkým rozdílem, jako v tomto případě, tak se to mnohem lépe hází za hlavu, než když je ten rozdíl těsný a je cítit nějaká křivda. Kluci od začátku turnaje působili, že přijeli pro medaili, a to jsem přesvědčený, že se v zápase s Američany povede.

S Američany jsme v pondělí zvládli bitvu vítězně 1:0. Ale teď půjdeme do boje po vysoké porážce...

Myslím si, že psychologicky budeme mít výhodu, protože Američani prohráli s Finskem o gól (4:3), to je to, jak jsem říkal, že se jim nepovedlo to dotáhnout, takže by možná mohli být frustrovaní. Je známá věc, že oba týmy, tedy USA a Kanada, když hrají na turnajích o třetí místo, tak to pro ně není tak atraktivní, jako když hrají o zlato. To by mohlo rozhodovat.