Nákupem zemního plynu z Ruska denně přispíváme do Putinovy kasy a válku tak zbytečně prodlužujeme, říká europoslanec Marcel Kolaja

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Rusko od začátku války na Ukrajině zdvojnásobilo příjmy z prodeje plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. S odvoláním na údaje finského střediska pro výzkum energií a ovzduší CREA to napsal nedávno ruský list Kommersant. Rusko vydělává na růstu cen fosilních paliv, přestože objem dodávek se kvůli embargu a sankcím snížil. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného europoslance Marcela Kolaji (41) je nutné, aby došlo k ukončení závislosti na ruském zemním plynu co nejdříve.

Rusko podle CREA za první dva měsíce války proti Ukrajině vyvezlo energetické suroviny celkem za 63 miliard eur (asi 1,5 bilionu Kč), z toho do EU za 44 miliard eur (asi 1,1 bilionu Kč).

"Základem je společný evropský postup. V rámci společného postupu jsou klíčové společné nákupy zemního plynu od alternativních dodavatelů a následná distribuce napříč jednotlivými členskými zeměmi. Již teď probíhají pravidelná jednání expertních skupin ministerstev pro energetiku členských zemí Evropské unie a aktivně se jedná o společném postupu při omezování závislosti na ruském plynu. Evropská komise má v nejbližší době představit plán pro postupné ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027," uvedl pro ŽiotvČesku.cz výrazný evropský politik pro ŽivotvČesku.cz.

Největším dovozcem energetických surovin z Ruska je Německo, na které připadá dovoz za 9,1 miliardy eur (asi 223 miliard Kč), dále Itálie (6,9 miliardy eur), Čína (6,7 miliardy eur), Nizozemsko (5,6 miliardy eur), Turecko (4,1 miliardy eur) a Francie (3,8 miliardy eur).

"Já jsem osobně zastáncem toho, abychom se od ruského plynu odstřihli co nejdříve. Musíme udělat všechno pro zastavení vraždění nevinných civilistů. Nákupem zemního plynu totiž denně přispíváme do Putinovy kasy stovkami milionů euro denně a válku tak zbytečně prodlužujeme. To musí skončit. Nemyslím si, že bychom měli čekat na to, až takový krok udělá sám Putin ve chvíli, kdy se nám to bude hodit nejméně," dodal pro ŽivotvČesku.cz europoslanec Marcel Kolaja.

Unie již přijala embargo na ruské uhlí, které začne platit od srpna. Upravený návrh nových sankcí proti Rusku, který obecně počítá s ukončením dovozu ruské ropy na konci letošního roku, začali v pátek ráno projednávat velvyslanci členských zemí Evropské unie. Evropská komise navrhla pro Česko výjimku z embarga na ruskou ropu do poloviny roku 2024. Maďarsko a Slovensko ji mají dostat do konce téhož roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.