NATO podle ukrajinského ministra zahraničí nedělá proti ruské agresi nic. Roman Šmucler zareagoval: Všechny zbraně jsme dali na Ukrajinu. Mají pocit, že budou poroučet

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Severoatlantická aliance nedělá naprosto nic proti ruské agresi na Ukrajině. Uvítal naopak »revoluční rozhodnutí« Evropské unie. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz prezidentovi České stomatologické komory a politickému komentátorovi Romanu Šmuclerovi (52), jak slova ukrajinského šéfa resortu zahraničí vnímá. Podle něj se dá pochopit, že východní země jsou emotivnější, ale zároveň je potřeba volit slova.

"Vnímáme NATO jako alianci a jako instituci odstavenou a absolutně nic nedělající," řekl Kuleba podle agentury AFP na ekonomickém fóru ve Švýcarsku. Dodal, že na počátku války zahájené 24. února Ukrajinci NATO vnímali jako »mocnost« a EU pouze jako instituci, která »vyjadřuje znepokojení«. "Ale válka strhla masky," prohlásil Kuleba.

Evropská unie v souvislosti s invazí přijala už pět balíků sankcí proti Rusku a nyní chystá šestý balík s ropnými sankcemi. "Byli jsme svědky revolučních rozhodnutí přijatých Evropskou unií, která ani oni sami nepředpokládali, že přijmou," řekl Kuleba na adresu sedmadvacítky.

Podle Romana Šmuclera Ukrajina patrně nedoceňuje zahraniční pomoc. "Mohu mluvit za ČR, myslím, že my nemáme vybavenou armádu, protože všechny zbraně jsme dali na Ukrajinu. Přijde mi to trochu smutné. Všechny emotivní tlaky, které Ukrajina vyvíjí na Francii a Německo, jsou kontraproduktivní, protože to vlastně u nich vyvolává pocit, který Ukrajinci nechtějí. Oni mají pocit, že budou poroučet Francii a Německu, a asi úplně nedoceňují, co pro ně Francie, Německo, Polsko a Česká republika dělají. Máme pochopení pro ten Východ, který je tak trochu emotivní, ale je potřeba volit slova," okomentoval svým pohledem respektovaný lékař vyjádření ukrajinského ministra pro ŽivotvČesku.cz.

Agentura AFP zdůraznila, že euroatlantické aspirace Ukrajiny jsou vepsány do její ústavy, ale Kyjev nyní jako prioritu prezentuje vstup země do EU. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) v polovině března připustil, že Ukrajina nebude moci vstoupit do NATO. "Jsem rád, že to naši lidé začínají chápat a spoléhají jen na své síly," řekl prezident.

Kuleba ve středu rovněž ocenil, že Evropa pochopila, že Rusko používá energetiku jako zbraň, a zdůraznil potřebu diverzifikace. "Po třech měsících bojů je můj vzkaz jednoduchý: Utněte ruské exporty," prohlásil na závěr Kuleba.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.