Reklama:

Nejdřív pobavení, pak údiv. Vít Rakušan popsal, jak vnímá Volodymyra Zelenského i chladnokrevného rozvědčíka KGB

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

Prezidentské volby na Ukrajině v roce 2019 vyloudily úsměv na tváři nejednoho evropského politika. Aby se totiž hlavou státu stal komik, kterému ke zvolení významně pomohla role učitele, jenž se v komediálním seriálu stane prezidentem, není zrovna obvyklé. Stejně to měl i současný ministr vnitra Vít Rakušan (43). Pro ŽivotvČesku.cz popsal moment, který vše změnil.

Reklama:

Ten příběh je dnes notoricky známý. Volodymyr Zelenskyj (44) se narodil v ukrajinském městě Kryvyj Rih, vystudoval práva na Kyjevské národní ekonomické univerzitě, proslavil se jako dabér, moderátor, scenárista a také herec v seriálu Služebník lidu z roku 2015.

Reklama:

V něm hrál středoškolského učitele, který se stane ukrajinským prezidentem. Komediální scénář následně převedl do praxe, v prezidentských volbách kandidoval za stranu s názvem Služebník lidu, která na seriál odkazovala, a v roce 2019 ziskem 74 % hlasů porazil protikandidáta Petra Porošenka.

Příběh jako z bláznivé komedie, nad kterým buď kroutíte hlavou, nebo se musíte smát. To druhé prožíval i ministr vnitra Vít Rakušan. "S pobavením jsem sledoval tu jeho dráhu, kdy se z herce a komika dostal do důležité politické role, následně jsem na něj žádný vyhraněný názor neměl, byť jsem třeba nesouhlasil se všemi jeho vnitropolitickými kroky. Pak ale začala válka a ukázala se jednak platnost sousloví »krize dělá muže«, jednak i to, že Ukrajina má štěstí, když ho má ve svém čele. Nekompromisního člověka, který dokázal svou zem v době války spojit a získat si obrovskou důvěru lidí i v té východní ruskojazyčné části Ukrajiny, kde ji předtím neměl. Až krize prostě obnaží charaktery," uvedl Vít Rakušan pro ŽivotvČesku.cz.     

Právě hereckou zkušenost na Volodymyru Zelenském oceňuje i vojenský analytik Lukáš Visingr, podle kterého zvládá obtížnou situaci brilantně a ví, jak s kým mluvit.

"Je to skvělý rétor a má kolem sebe i velice schopný tým lidí, který mu pomáhá ty projevy připravovat. Zelenskyj pak každého oslovuje takovým způsobem, aby to na něj zapůsobilo," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz analytik.

Pro někoho možná překvapivě má šéf českého vnitra uznání i pro Vladimira Putina (69), byť v trochu jiném směru. "Putin je chladnokrevný rozvědčík KGB, který je k tomu od mládí trénovaný. Zároveň určitě umí překvapovat, je tvrdý, umí přesvědčit svoje okolí a vládne pevnou rukou. Na druhou stranu si myslím, že byť se to snaží nedávat najevo, tak je zděšený z toho, jak to ruské plánování selhává," popsal pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan.

Překvapení si přitom ruský prezident neodpustil ani na úterní ekonomické poradě. Prohlásil, že nezaměstnanost v Rusku se podařilo snížit na historicky nejnižší úroveň a inflace aktuálně klesla na nulu. Připustil nicméně dubnový pokles výroby v automobilovém průmyslu a pokles těžby ropy, jakož i pokles dynamiky poskytování úvěrů ruskému byznysu a hypoték obyvatelstvu. Vybídl vládu ke zvýšení příjmů ruských občanů a k poskytnutí dodatečných prostředků podnikům.

V nezávislých médiích, například serveru Meduza, se přitom už dříve objevily hlasy anonymních zdrojů z Kremlu a ruské vlády, že prezident nebere na vědomí problémy, které ruské ekonomice západní sankce způsobují.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: