Nemocnice se připravují na podzimní vlnu epidemie. Epidemiolog objasnil, zda hrozí a čeho je už nyní dostatek

Nemocnice - Ilustrační snímek
Nemocnice – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Epidemická situace v České republice se zdá příznivá a se začátkem léta to vypadá, jako by předchozí měsíce byly pouze špatný sen. Ale mnozí odborníci varují před tím, že se ve světě vyskytuje velké množství nebezpečných variant koronaviru, které mohou »cestovat« společně s lidmi, kteří vyjíždí do zahraničí. Nemocnice se pomalu připravují na podzim, kdy očekávají nástup další vlny epidemie. "Je asi dobře, že jsou připravené, ale já nepředpokládám, že by byl nárůst tak dramatický, že bychom šli do situace, které jsme tu zažívali s velkými vlnami epidemie," vyjádřil se epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz.

Podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) je situace ohledně epidemie stále pod kontrolou. Kontinuálně je sledována epidemická situace stejně jako incidence nebo počty hospitalizovaných kvůli onemocnění covid-19. Pokud by došlo ke zhoršení, vláda by řešila nastalý stav zprvu po regionech a lokálně, jestliže by nešlo rovnou o celorepublikový zásah.

Nemocnice však začínají řešit přípravu na podzim, kdy po letních prázdninách existuje riziko propuknutí epidemie nanovo důsledkem cestování lidí nejen do rizikových zemí. S tím jsou navíc spojené nebezpečné varianty viru, které mohou být důvodem zhoršení epidemické situace.

"Co se týká ochranných pomůcek, tak jsme se zásobili snad dostatečně. Myslím si, že nemocnice, které prožily to, co my, budou podle mě už vždycky připravené. Už vždy budeme mít zásobu respirátorů řekněme na tři měsíce, ochranné obleky a další pomůcky. Jsem názoru, že po té materiální stránce a roce a půl s covidem, se všechna zdravotnická zařízení připravují do budoucnosti - ať už na nějakou vlnu covidu nebo na jakoukoliv jinou epidemii. Bylo to poučení, které každého zasáhlo a postavilo na nohy, že v 21. století můžeme čelit pandemii, která tady od 1. světové války neměla obdoby," řekl ředitel nemocnice ve Slaném Štěpán Votoček pro televizi Nova.

Zkušený epidemiolog Roman Prymula považuje jednání nemocnic za reakci, které je svým způsobem na místě, ale neočekává, že by na podzim došlo k propuknutí nějaké dramatické vlny. "Je asi dobře, že jsou nemocnice připravené, ale já nepředpokládám, že by byl nárůst tak dramatický, že bychom šli do situací, které jsme tu zažívali s velkými vlnami epidemie. Myslím si, že tohle vzhledem k proočkovanosti populace nenastane. K navýšení určitě dojde, ale podle mého názoru to nebude tak zásadní. Také ochranných pomůcek tu máme dostatečné množství," vyjádřil názor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že míra proočkovanosti je ve fázi, kdy už dokáže výrazně zmínit průběh epidemie.


V současné době se drží počty nakažených velmi nízko a naopak přibývá osob, které se nechaly očkovat jednou z vakcín proti covidu-19. Data ministerstva zdravotnictví udávají už 7 343 893 vykázaných očkování, z toho 105 681 lidí dostalo jednu z dávek očkovací látky za pondělí 21. června. Počet hospitalizovaných kvůli koronaviru se drží pod »stovkou«, celkem jich je 79.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.