Nemovitosti všude, kam se podíváš: Majetek Volodymyra Zelenského je astronomický. O korupci a morálce promluvil Miroslav Kalousek

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2022

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu mění nejen geopolitické plány velmocí či rétoriku politických špiček, ale mění také otázky, které samotní Ukrajinci měli na svého prezidenta Volodymyra Zelenského (44). Před válkou se rozebíralo, kde a jak přišel ke svému rozsáhlému majetku, nyní se Ukrajinci modlí, aby jejich hrdina přežil každou noc. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61) pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, zda je pro občany země výhodnější, když je prezident majetkově zabezpečený.

Před válkou na Ukrajině byl Volodymyr Zelenskyj podezírán z toho, že část svého skutečného majetku zatajuje. To je dnes minulost. Ptát se na majetkové poměry ukrajinského prezidenta je najednou až neslušné. Z Volodymyra Zelenského se stal obrovský symbol statečnosti pro celý demokratický svět.

Dnes zní až úsměvně, že ještě na začátku letošního roku se jméno ukrajinského prezidenta v tamějších médiích skloňovalo s kauzou Pandora Papers. Odborník na politický marketing Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že offshorové společnosti na Ukrajině nikdo neřeší, protože země má zcela jiné starosti.

"V současné situaci si na kauzu Pandora Papers vzpomene málokdo. Za prvé lidská paměť je relativně krátká. Za druhé kauza Pandora Papers je extrémně komplikovaná z hlediska, jak to vysvětlit veřejnosti. Novináři to mohou nějakým způsobem předat, ale pro veřejnost je to abstraktní téma, které veřejnost špatně chápe. S tím souvisí důvod třetí. Naopak hrdinství ve válce je velmi konkrétní. Ukrajinský prezident má kolem sebe malý tým, ale ten umí výborně pracovat s obrazovým materiálem a podařilo se jim vytvořit úžasné PR. To by samozřejmě nešlo vytvořit, kdyby se Zelenskyj nechoval tak, jak se chová, tedy autenticky. Je nutné smeknout před tím týmem, protože se jim podařilo vytvořit symbol. Politika je dnes o symbolech," řekl expert na politický marketing s tím, že si neumí představit, že by v brzké době někdo »toxickou« kauzu v souvislosti s ukrajinským prezidentem zmiňoval.

Přitom na podzim se dnešní »symbol« Zelenskyj dostal pod tlak opozice i veřejnosti, když se jeho jméno ocitlo mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. Novináři z ukrajinské investigativní skupiny Slidstvo.info upozornili na úzké vazby mezi prezidentem a oligarchou Igorem Kolomojským, který čelil podezření z praní špinavých peněz. V Česku Zelenského napojení na offshorové firmy rozebíral mimo jiné web Novinky.cz. Podle ukrajinských investigativních novinářů měla napojení na offshorové firmy také Zelenského manželka Olena (44). To jsou ale informace a spekulace, které »k ledu« odložila válka s Ruskem.

Bývalý ministr financí a výrazná tvář polistopadové politiky Miroslav Kalousek je toho názoru, že není nutné zkoumat majetková přiznání politiků, protože sklony ke korupci s výší konta nesouvisí. Podle Kalouska nemá na chování prezidenta či premiéra vliv, jak »zazobaný« je či byl před vstupem na politické kolbiště.

"Otázka korupce není otázkou majetku, ale morálky. Jsou chudí politici, kteří se chovají mravně. A jsou velmi bohatí politici, kteří se tak nechovají, jednoho jsme měli dlouho premiérem. Jak se kdo chová, není otázka majetku, je to záležitost morálky," vysvětlil svůj pohled na věc pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

I když novináři nebudou pátrat po majetku, který se objevil v souvislosti s kauzou Pandora Papers, tak v osobě ukrajinského prezidenta naleznou movitého podnikatele, který ví, jak se vydělávají miliony.

Podle přehledu majetku, který Volodymyr Zelenskyj odevzdal v roce 2019, disponoval v přepočtu 96 miliony korunami. Obrovské impérium ale bývalý komik vybudoval kolem komediální a produkční společnosti Studio Kvartal 95. Hodnota mediálního impéria podle tvrzení ukrajinského serveru Liga.net jde v přepočtu do stamilionů korun.

Rodina ukrajinského prezidenta má vlastnit několik bytů v Kyjevě, nemovitost na Jaltě, byt na Kypru a pronajímá si nemovitosti v Londýně.

Podle investigativního serveru Slidstvo.info Zelenskyj ve svém majetkovém přiznání zapomněl na patnáctipokojovou vilu na italském pobřeží ve Forte dei Marmi, kterou měl zakoupit přes společnost San Tommaso SRL. Zelenskyj se nikdy k existenci toskánské nemovitosti nevyjádřil.

Podle ukrajinských novinářů Zelenskyj také vlastní automobily Land Rover, Mercedes-Benz a sbírku luxusních hodinek včetně značek Breguet, Tag Heuer nebo Rolex.

V roce 2019 ukrajinští novináři z portálu Slidstvo.info také psali, že rodina Zelenského má tučná konta mimo ukrajinské banky, statisíce dolarů má mít údajně například v Lotyšsku.

Komik, kterému se během prezidentských voleb vysmíval jeho soupeř Petr Porošenko (56), přesvědčil, že umí překvapovat. Překvapivě volby vyhrál, překvapivě neutekl z Kyjeva, když do země vpadla ruská vojska, překvapivě rychle zmobilizoval národ, překvapivě souvisle mluví se zástupci EU i USA, i když už tři týdny se pořádně nevyspal.

A bylo by velké překvapení, pokud by se někdy v budoucnu měl jeho majetek ještě veřejně řešit. Zelenskyj má před sebou v podstatě dvě cesty - buď se stane nesmrtelným hrdinou, nebo ho Rusko dokáže zlikvidovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.