Nesnášel lháře a korupci. Karel Schwarzenberg řekl, co by Václav Havel mohl dnešní politiky vyučovat

Václav Havel a Karel Schwarzenberg v roce 2007
Václav Havel a Karel Schwarzenberg v roce 2007
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Už na podzim 1989 se Karel Schwarzenberg (84) vrátil do rodné vlasti a v tehdejším Československu se zapojil do veřejného života. V červenci 1990 se stal kancléřem prezidenta Václava Havla (†75) a na zesnulou hlavu státu má jen dobré vzpomínky. "On byl velmi zdvořilý člověk. V politice neměl rád, když lidé kradli a korumpovali," řekl kníže pro ŽivotvČesku.cz.

Dnes 18. prosince uplyne deset let od skonu dramatika a státníka, kterými svými činy a životními postoji ovlivnil životy nejen Čechů a Slováků, ale byl velkou inspirací pro celý svět. Václav Havel ve své osobnosti spojoval smysl pro odpovědnost s vynikajícím pozorovacím talentem a láskou k humoru.

Havlův blízký přítel a spolupracovník Karel Schwarzenberg, který vedl prezidentskou kancelář od července 1990 do července 1992, pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal, že právě humor v české politice chybí a je to velká chyba.

"Je mnoho věcí, které odešly s Václavem Havlem. Jednu bych ale opravdu rád zmínil. S Václavem Havlem odešel jeho smysl pro humor. Všichni politici dnes nemají smysl pro humor a nemají také smysl pro slušnost a zdvořilost, což u Václava Havla bylo významné. Byl to opravdu velice zdvořilý člověk, v politice neměl rád, když lidé kradli, korumpovali a nechovali se slušně. To všechno nám dnes chybí," vysvětlil s nostalgií v hlase muž, který spolu s Václavem Klausem (80) a Milošem Zemanem (77) patří k politickým matadorům, kteří českou veřejnost a politickou scénu ovlivňují už od sametové revoluce v roce 1989.

"Víte, já nepatřím k dobrým vypravěčům zábavných historek, ale s Václavem jsme se smáli opravdu často, to si ani nikdo neumí představit. Na Hradě jsme díky němu byli opravdu veselá parta. On viděl věci realisticky, ale uměl si dělat zároveň legraci. A uměl si dělat legraci také sám ze sebe, to je vzácné," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Schwarzenberg, podle kterého dnešní generaci politiků chybí nadhled i pokora.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 na chalupě na Hrádečku u Trutnova. Původně se oficiálně udávalo, že zemřel v 10:15. Dva roky po odchodu svého manžela vdova Dagmar Havlová v rozhovoru pro Lidové noviny upřesnila, že její choť zemřel již v 9:46. Dagmar Havlová byla do posledních chvil u lůžka svého muže, na Hrádečku byla přítomna také jedna sester boromejek, které se o Havla v posledních měsících jeho života staraly. Václav Havel zemřel ve spánku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.