O dodávkách zbraní pro Putinovu armádu promluvil expert na válečné konflikty. Čína nyní nechce, aby Rusko prohrálo, uvedl

(zleva) Sergej Kužugetovič Šojgu, Valerij Gerasimov, Vladimir Putin a Sergej Surovikin
(zleva) Sergej Kužugetovič Šojgu, Valerij Gerasimov, Vladimir Putin a Sergej Surovikin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2023

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Informovaly o tom dnes ruské agentury. Čínská hlava státu je v ruské metropoli druhým dnem, v pondělí Si jednal se svým ruským protějškem, se kterým se má setkat znovu i dnes. Dopoledne se sešel s premiérem Michailem Mišustinem. Největší obava Západu se nyní koncentruje kolem možných dodávek čínských zbraní Rusku. O jak moc pravděpodobný scénář jde, nastínil pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus. Z jeho slov vyplynulo, že vyloučit to nelze.

Státní návštěva čínského prezidenta v Moskvě dnes pokračuje druhým dnem. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu se dvojice sejde znovu na oficiálním jednání, jemuž budou přítomny i delegace. Návštěvu Ruska zakončí čínský vůdce ve středu.

Ohledně možných dodávek čínských zbraní expert na vojenské konflikty Josef Kraus uvedl, že v současnosti Čína nechce, aby Rusko konflikt prohrálo. I to je důvod, proč nelze vyloučit, že by Čína dodávala Rusku vojenskou techniku.

"Pravděpodobné to je, Rusko nemá příliš mnoho spojenců a zároveň má na Západě spoustu rivalů. Takže spojenec, který by ten Západ trochu vyvažoval, je v čínském zájmu. Čína nyní nechce, aby Rusko prohrálo, ale líbí se jí jeho závislost na čínském trhu. Zároveň ale nechce, aby prohrálo a rozpadlo se, protože nyní váže velkou část západních sil, což Číně umožňuje expandovat v jihovýchodní Asii," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pondělní jednání obou státníků mezi čtyřma očima trvalo čtyři a půl hodiny. Ruský prezident před ním vyzdvihl Siův »vyvážený« postoj k Ukrajině a uvedl, že se seznámil s návrhy, které Čína minulý měsíc představila s cílem dosáhnout ukončení bojů. Rusko vojensky Ukrajinu napadlo na konci loňského února, Kyjev má při své obraně podporu západních zemí. Obě strany označily Siovu cestu do Moskvy za příležitost k prohloubení deklarovaného »přátelství bez hranic«.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že státníci během pondělní schůzky projednali čínský plán na ukončení války na Ukrajině. Detaily neposkytl. "Nebudu to hodnotit, počkáme si na prohlášení (vůdců) pro média," uvedl kremelský mluvčí.

Podle agentury AP Siova návštěva posílá silný vzkaz Západu, že úsilí o izolaci Ruska kvůli válce proti Ukrajině neuspělo. Cesta čínského prezidenta také představuje povzbuzení pro Putina jen několik dní poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.

Zatímco se Čína snaží vystupovat jako potenciální mírotvorce v konfliktu vyvolaném Ruskem na Ukrajině, Siova návštěva také zdůraznila stále užší vztahy mezi Moskvou a Pekingem, poznamenala agentura Reuters. Zároveň upozornila, že s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským možná bude Si Ťin-pching hovořit pouze telefonicky. "Čekáme na potvrzení (telefonátu)," řekla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková italskému listu Corriere della Sera. "Byl by to důležitý krok. Mají si co říct," dodala.

Zatímco Putin hostí čínského prezidenta, do Kyjeva dnes zamířil na neohlášenou návštěvu japonský premiér Fumio Kišida, který se tam podle médií chystá rezolutně odmítnout ruskou invazi na Ukrajinu a Zelenského ujistit o trvalé podpoře ze strany Tokia a skupiny G7, které nyní Japonsko předsedá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.