Obava, že se konflikt na Ukrajině přelije do EU: Europoslanec Marcel Kolaja popsal, o jakém návodu pro Vladimira Putina se mluví

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 3. 2022

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhl měsíc a v Moskvě roste s každým dnem výrazná nespokojenost. Důvodem je, že vojenské výsledky na bojišti jsou žalostné. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila europoslance Marcela Kolaju (41), zda v Bruselu panuje obava z možného přelití válečného konfliktu do dalších evropských zemí. "Výroky a provokace Vladimira Putina nesmíme podceňovat. Nicméně se rozhodně nesmíme nechat zastrašit," uvedl.

Ruské ozbrojené síly se v současné době přeskupují a přizpůsobují jednotlivým frontám s novými bojovými přístupy. Na jihu dosáhli Rusové největších úspěchů. V současnosti je poměrně zásadní, jak dlouho vydrží ukrajinská armáda vzdorovat agresi Ruska.

Podle europoslance Marcela Kolaji musí být pomoc z EU zaměřena na další dodávky vojenské techniky a zároveň užití dalších sankcí.

"Odpověď na jeho barbarský útok proto musí zůstat i nadále tvrdá a bezprecedentní. Pokud bychom Putina za ruskou invazi na Ukrajinu nepotrestali, dali bychom mu návod, jak si nárokovat další země. Jak tvrdá a jednotná je odpověď západního světa na ruskou invazi, tak určuje, jak daleko bude Putin schopen a ochoten zajít," řekl pro ŽivotvČesku.cz europoslanec, jakým způsobem se uvažuje v Bruselu o dalších krocích šéfa Kremlu a jak jim zamezit.

V současnosti se NATO domluvilo na další podpoře napadené země. Zavedení bezletové zóny zatím odmítlo. Stejně tak poskytnutí letadel, o které Kyjev podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) stojí. Státy aliance už Ukrajině dodávají například protitankové zbraně, další vojenskou techniku i humanitární pomoc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.