Očkování po prodělaném covidu. Když vám končí izolace, můžete se jít očkovat, říká Petr Smejkal

Infektolog Petr Smejkal
Infektolog Petr Smejkal
Foto: Se svolením Petra Smejkala
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Řada Čechů začala oddalovat očkování proti koronaviru s odvoláním na to, že prodělali covid-19 a mají vysokou hodnotu protilátek. S vakcinací chtějí počkat, dokud hladina protilátek neklesne. Takové uvažování se nelíbí šéfovi Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petru Smejkalovi (49). "Americká CDC (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí) říká, že když po prodělání covidu končí izolace, už se jděte očkovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz infektolog s tím, že oddalování očkování není správná cesta.

Měření protilátek a oddalování očkování je postupem, na který upozornila Monika Babišová, když v rozhovoru pro Blesk.cz řekla, že lékaři nedoporučili její dceři očkování kvůli vysoké hladině protilátek.

Vyšetření na protilátky přitom je v Česku dostupnou a poměrně levnou variantou. Například Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově poskytuje test na protilátky po prodělané nemoci za 390 korun. Za 750 korun pak nemocnice poskytuje rozšířenou verzi, která protilátky změří v počátečním stadiu při podezření na probíhající nákazu. Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi pak za test na protilátky požaduje 500 korun. I v dalších českých nemocnicích se cena pohybuje kolem 500 korun.

Podle infektologa a šéfa MeSES Petra Smejkala je měření a hlídání protilátek slepou cestou, která k řešení covidové krize nevede. Petr Smejkal uvedl, že měření protilátek pouze oddaluje očkování. Podle lékaře je vhodné jít na očkování ihned po skončení onemocnění, kdy pacientovi končí fáze izolace.

"Lidé se možná bojí, že jsou nějak chráněni a budou mít více nežádoucích účinků, když se brzy nechají naočkovat. Americká CDC (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí) říká, že když po prodělání covidu končí izolace, už se jděte očkovat. Neříkám, že je to úplně hloupost, ale strašně těžko se pak odhaduje, kdy se tedy člověk má očkovat. Potřebujeme jednoduché sdělení - to zní, že můžete se nechat očkovat po prodělaném covidu. Nemá smysl si kvůli tomu měřit protilátky, to očkování vám poskytne robustní ochranu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Smejkal.

Podle premiéra Andreje Babiše by ale bylo vhodné, aby Česko po vzoru Rakouska začalo protilátky uznávat jako bezinfekčnost. Premiér pověřil ministerstvo zdravotnictví, aby nad uznáváním protilátek vedlo odbornou diskuzi.

"Vedeme o tom debatu s panem premiérem, ale toto musí být řešeno hlavně na odborné úrovni. Diskutuje se o tom, a to nejen u nás, ale i jinde, dělají se studie. Faktem je, že jediný stát, kde se to uplatňuje, je zatím Rakousko, a to bylo rozhodnutí spíše politické než odborné. Jiné země k tomu takto nepřistupují ani z hlediska mezinárodních institucí jako je třeba WHO. Stanovisko, jaká je bezpečná hladina protilátek, zatím neexistuje," uvedl ministr Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Názor premiéra Babiše, že by se měly protilátky uznávat, také podpořil imunolog Vojtěch Thon. Podle něj je zřejmé, že řada Čechů se s koronavirem setkala a zastoupení protilátek je v české populaci vysoké.

"V České republice kvůli velmi silné vlně epidemie z letošní zimy a jara došlo k promoření velké části populace. Populace je tím pádem nyní vybavena buněčnou imunitou a také i protilátkami. Česká populace již není imunitně naivní. S infekcí se setkala. Přesto vláda ČR, na rozdíl od správného postupu například Rakouska, nebere na pozitivitu protilátek vůbec zřetel. Tito lidé však nejsou nebezpeční ani sobě, ani svému okolí," vysvětlil Vojtěch Thon pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.