Octomilky ukazují na to, že v domácnosti není čisto. Zlikvidovat je může i past z piva, říká odborník

Octomilky představují v domácnosti velký problém.
Octomilky představují v domácnosti velký problém.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Prevence je základ a kdo nemá v domácnosti v létě uklizeno, tak může čekat, že se mu pod střechou rozmnoží nezvaná návštěva. Malému dvoukřídlému hmyzu se lidově říká vinná či banánová muška. Názvy napovídají, že octomilky láká ovoce. Zejména to, které už není »ve formě« a začíná se kazit. Octomilky se ale objevují také v zanesených vodních bateriích a sifonech. "Prevencí je pravidelné čištění odpadů, je třeba čistit kuchyňské a koupelnové prostory, čistit baterie a vodní sifony," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Blažek, který se likvidací škůdců a hmyzu zabývá profesionálně.

Odborné pojmenování Drosophila znamená »​milující rosu«. Octomilky mají rády vlhké prostředí, kde cítí kvasící ovocnou šťávu. Pokud lidé nedají ovoce a zeleninu do lednice, tak už za pár hodin si na ovocné šťávě začnou pochutnávat malé mušky.

"Problém s octomilkami je spojený s čistotou v domácnosti. Octomilky se vytváří tam, kde hnije ovoce a zelenina, nebo případně přímo v odpadech. Prevencí je pravidelné čištění odpadů, čistit kuchyňské a koupelnové prostory, čistit baterie a vodní sifony," vysvětlil pro ŽivotČesku.cz Jiří Blažek ze společnosti Adera, která se zabývá likvidací hmyzu a škůdců.

Letní sezóna znamená vrchol jejich aktivity. Mohou se objevit i v zimě, ale to jich bývá velmi málo. Ovoce a zbytky jídla je vhodné mít uložené v lednici nebo v uzavíratelných dózách. Když lidé mají ovoce v dóze, tak v ní zůstávají i octomilky a lépe se pak likvidují. Pokud se v domácnosti objeví nad stolem, dají se odstranit i pomocí vysavače. Oblíbené jsou také různé lapače.

"Nejčastější jsou lapače, které obsahují tekutinu, která je pro octomilky lákavá. Lapače se dají vyrobit doma pomocí octů, piva či ovocné šťávy. V drogerii se dají koupit i profesionální varianty. V krajní nouzi, pokud dojde k přemnožení, tak je nutné objednat profesionální firmu. Zásah probíhá formou postřiku nebo je aplikován aerosol. Problémem je, že většina přípravků, které se používají, znamená omezení pro provozy. Expoziční doba po použití přípravků bývá 4 až 8 hodin, kdy je v prostorech zakázaný pobyt," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Blažek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.