Odstartovala sezóna polárního vortexu. Co to přesně znamená, vysvětlila konzultantka počasí Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2022

I letos s končícím létem teplota a tlak v polárních oblastech klesají a vzniká silný globální tlakový rozdíl mezi polárními a subtropickými oblastmi. "Na severní polokouli se začíná vyvíjet cyklonální cirkulace, tedy takzvaný polární vortex, který sahá až do stratosféry. Nejsilnější je polární vír nejčastěji v listopadu a v prosinci, protože je stratosféra nejchladnější. Polární vír často zamíchá se zimním počasím v Evropě. Nestává se to však ročně, protože závisí i na mnoha dalších faktorech," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Polární vír během zimního období slábne kvůli nárůstu teploty a tlaku ve stratosféře. "Jedná se o náhlé stratosférické oteplování a vést může až ke kolapsu polárního víru a uvolnění studeného arktického vzduchu do Evropy. Silný polární vortex obvykle znamená silnou polární cirkulaci. Ta uzamkne chladnější vzduch do polárních oblastí, což vytváří mírnější zimní podmínky," popsala pro ŽivotvČesku.cz zkušená meteoroložka.

Odbornice přes počasí také objasnila, jaké jsou letošní prognózy síly polárního víru. "Třetí sezónu v řadě se v rovníkovém Pacifiku vyskytuje La Nina, která ze 60 až 75 % vyvolává stratosférické oteplování. A dále předpověď ECMWF ukazuje snížení síly stratosférických větrů koncem podzimu a začátkem zimy, což je signál pro oslabení polárního víru. Což by znamenalo lepší zprávy pro milovníky pravého zimního počasí," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.