Omikronem se nakazí každý, nezabráníme tomu, říká imunolog Jiří Šinkora. Trasování v tuto chvíli nemá smysl, myslí si

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2022

Denní nárůsty nově potvrzených případů koronaviru se v Česku drží poblíž rekordních hodnot i přesto, že ministerstvo zdravotnictví do nich ve svých statistikách nezapočítává reinfekce. Z hlediska trasování a zabránění šíření viru v tuto chvíli podle imunologa Jiřího Šinkory nemá testování smysl. "Samozřejmě nejsou kapacity dostatečné na to, aby odhalily všechno. Omikronem se nakazí každý, tomu nezabráníme," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V České republice v tuto chvíli už omikron vytlačuje deltu, začátkem týdne ho mělo 80 procent nakažených a je možné, že touto dobou jsou procenta už vyšší. Počet nových případů v posledních dnech výrazně roste v důsledku šíření této varianty, ta podle odborníků navíc mnohem pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu, proto rovněž narůstá počet opakovaných nákaz. Počty nakažených se v posledních dnech pohybovaly nad 25 tisíci denně a podle odborníka v oblasti imunologie už testovací kapacity nestačí na to, aby odhalily všechno.

"Samozřejmě nejsou kapacity dostatečné na to, aby odhalily všechno. Kromě toho se lidé testují samotesty a když jsou pozitivní, tak na PCR už očkovaní většinou nejdou, protože jim to nedává smysl. Slyšel jsem nějaké odhady, že je tu milion infikovaných najednou, klidně bych se k tomu přidal. Omikron je všude a budeme ho muset tolerovat, až se stane tím endemickým, protože zřejmě bude finální variantou," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na současnou situaci imunolog Jiří Šinkora.

V minulosti testování sloužilo nejen k tomu, aby lidé věděli, jak velkým je covid aktuálně rizikem ve společnosti a pro nemocnice, ale také k tomu, aby hygiena vytrasovala kontakty nakažených. Ty tak mohly jít do izolace, otestovat se a případně pozitivní zůstat doma, aby nikoho nenakazily. Imunolog má za to, že v tuto chvíli z tohoto hlediska testování nemá smysl, myslí si ale, že je dobré mít přehled a že za testováním stojí i politika.

"Testování z hlediska trasování a zabránění šíření viru v tuto chvíli smysl nemá, ale pak je tady politické rozhodnutí, Evropská unie a okolní státy a v okamžiku, kdy bychom s tím přestali, tak na nás mohou dopadnout nějaké sankce. Nevidím, jaké jsou politické tlaky na to, aby se testovalo dál. Musím říct, že naše vláda má minimalisticky řešený přístup, že ty dva testy týdně jsou jakési alibi. S epidemií omikronu neudělají vůbec nic a také nezabrání tomu, aby bylo mnoho pozdních záchytů viru. Na druhou stranu to aspoň trochu monitoruje rozšíření viru a možná to vyvolá pozornost, ostražitost a výstrahu v nemocnicích pro případ, že by tam senioři a neočkovaní začali znovu proudit," popsal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz užitečnost testování.

Někteří zahraniční odborníci označili variantu omikron za dar, který napomůže k tomu, aby pandemie koronaviru ve světě už po téměř dvou letech skončila. Ne všichni na tuto mutaci ale mají tak optimistický náhled a rozhodně ji neberou jako dar. Je náhoda, že omikron má dvě vlastnosti, díky kterým může být lidstvu nápomocný.

"Já se přiznám, že jsem netušil, že přijde něco jako omikron, ale bráním se tomu říkat dar z nebes. Nebesa ani příroda nám nic nedarují. Je evoluční náhoda, že se objevila varianta, která se šíří tak, jak potřebuje, přestože ji imunitní systém dobře rozpoznává a likviduje. To je to, co jsme potřebovali, my jsme potřebovali ten virus a ten virus potřebuje nás. My jsme potřebovali variantu, se kterou zatočíme velice rychle. A s touhle to zřejmě umíme. K tomu, aby ta varianta prošla populací, musí být ten virus vysoce infekční, protože když s ním rychle zatočíme, tak on se musí rychle namnožit a rychle nás opustit," vysvětlil svůj názor na omikron pro ŽivotvČesku.cz známý imunolog.

Ještě koncem prosince loňského roku v České republice dominovala varianta delta, která sice nebyla tak nakažlivá jako omikron, ale podle dosavadních poznatků způsobovala těžší průběhy onemocnění. Příchodu nové mutace se leckdo děsil, nikdo ale ani zdaleka netušil, jaké bude mít vlastnosti a jak rychle se dokáže rozšířit. Podle odborníka na imunologii je nákaza omikronem nevyhnutelná pro všechny, což pak bude ale lidem dávat v boji s koronavirem určitou výhodu.

"Nepředpokládal jsem, že se tohle stane tak rychle. Předpokládal jsem, že nás promoří delta a že tou variantou zůstane. Ale omikron je rychlejší a méně smrtelnější, takže je pro nás daleko lepší. Kdyby se objevila další varianta, smrtelnější, tak samozřejmě díky tomu, že omikronem se nakazí každý, tomu nezabráníme, tak budeme mít imunitu. A ta je pestrá proti všem bílkovinám toho viru, to znamená, že proti rozumnému počtu mutací budeme daleko lépe chráněni, než kdybychom se s ním nesetkali nebo byli očkováni vakcínami proti variantě, která už neexistuje. Nemůžeme ale vyloučit, že vznikne varianta, která bude zabijácká i přes omikron. Nebál bych se toho, nepanikařil bych, ale nevyloučil bych to," dodal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.