Osudný souboj, který mu ukončil kariéru. Pořád dokola se ptáte proč, co jsem mohl udělat jinak. Hokejista Jiří Tlustý popsal svůj příběh v Třinácté komnatě

Autor: Česká televize | Třináctá komnata
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Platil za velký talent českého hokeje a při draftu v NHL si jej jako třináctého hráče vybral klub Toronto Maple Leafs. V nejlepší hokejové lize světa nakonec Jiří Tlustý (34) odehrál 446 utkání, přičemž v tom posledním utrpěl na první pohled nevinné zranění, které mu ale prakticky ukončilo kariéru. Svůj příběh odhalil v dalším díle dokumentární série Třináctá komnata, který Česká televize uvede ve středu večer a redakce ŽivotvČesku.cz ho získala před odvysíláním.

Jeho začátky se velmi podobají tomu, co ve svém životopisu popsal Jaromír Jágr (50). I Jiří Tlustý prožíval dětství na statku, věděl, co je tvrdá práce a že v životě nic není zadarmo. S hokejem začínal ve Slaném. "První rok jsem přitom hokej úplně nesnášel, protože jsem byl odtrhnutý od své party kluků na vesnici. Když jsme ale dohráli první sezonu, tak mě jeden z trenérů pochválil, že jsem udělal největší pokrok. Od té doby jsem byl jako závodní kůň s klapkami na očích. To byl ten největší spínač pro hokejovou kariéru," popsal Jiří Tlustý své začátky.

A stejně jako Jaromír Jágr, jehož knihu dostal v šesti letech, i Jiří nakoukl poprvé do extraligy v dresu Kladna. Bylo mu tehdy jen 17 let. "Na Kladno mám samozřejmě krásné vzpomínky, s kamarády jsme tam hráli prakticky od druhé třídy až do juniorů, kdy jsme se rozprchli do světa," vzpomínal. Po bronzu na mistrovství světa juniorů podepsal smlouvu se slavným Torontem a v roce 2007 poprvé naskočil do nejlepší hokejové ligy světa.

V následujících letech hrál za týmy Caroliny, Winnipegu a New Jersey, v jejichž dresech si připsal 89 branek a 88 asistencí, než přišel osudový zápas číslo 446 proti Bostonu Bruins. "Dával jsem zpětnou přihrávku na svého centra a viděl jsem, jak na mě z boku letí Patrice Bergeron. Přišel náraz, snažil jsem se ten souboj ustát a udělal pohyb rukou dolů, abych se zapřel. Dohrál jsem střídání, skončila třetina a začalo mě bolet zápěstí. Fyzioterapeuti mi ho zaledovali a zatejpovali, ale stejně jsem nebyl schopen udržet hokejku," popsal. Zápas nedohrál a to, že poškození vazů mezi kůstkami v zápěstí je fatální, ho vůbec nenapadlo.

Podstoupil operaci, povzbudit ho přiletěla sestra Martina a vše vypadalo na dobré cestě. "Ta operace se vlastně povedla, ale i proto, že mám hodně malou ruku, jsem přišel o poměrně velký pohybový rozsah," vysvětlil Jiří s tím, že ale nic rozhodně nevzdával. Rehabilitoval, trénoval a nepřipouštěl si, že se do kolotoče NHL nevrátí.

Cítil se dobře, ruka zesílila a byl čas zkusit to na ledě. Po každém tréninku sice ruka bolela a otekla, Jiří ale doufal, že se každým dnem posouvá ke svému cíli. Dostal pozvánku na tréninkový kemp do Colorada, fyzické testy mu vyšly výborně a čekal už jen na verdikt týmových lékařů, kteří zápěstí samozřejmě podrobně zkoumali. "Zase jsem byl součástí týmu, šli jsme na společnou večeři a zase jsem byl šťastný. Kolem jedenácté večer jsem měl ale telefon, že zápěstí už nikdy nebude na hokej..."

Na ten den si dobře pamatuje i jeho sestra Martina. "Napsal nám jenom, že neprošel zdravotními testy, a myslím, že to byl určitý zlom. Cítila jsem z něj ohromné zklamání, hodně ho to vzalo a asi i zlomilo, protože to nečekal..." uvedla v Třinácté komnatě Martina Tlustá.

Jiří to ale nechtěl vzdát a dva měsíce nato se chopil šance ve finském klubu Kärpät Oulu. "Strávil jsem tam měsíc a vlastně jsem si dokázal, že měli v NHL pravdu, že to na hokej opravdu nebude," popsal s tím, že to bylo velmi špatné období. "Nejtěžší bylo to říct rodině, což jsou moji největší fanoušci, a pak i ten samotný návrat domů," vzpomínal. "Říkáte si proč, znovu a znovu si promítáte ten souboj, co se dalo udělat jinak..."

Jiří se uzavřel, s rodinou o svých pocitech a myšlenkách nechtěl mluvit a hokej přestal sledovat. Trvalo to nějakou dobu, než si vše srovnal a vrhl se na nový život. Našel si manželku Soňu, narodila se jim dcera Nela, pomáhal na rodinné farmě a začal podnikat se zdravou výživou. Po chvíli váhání kývl i na nabídku komerční televize komentovat Tipsport extraligu a našel si tak cestu zpět i k milovanému sportu, byť v trochu jiné roli.

Jiří Tlustý (vlevo)
Jiří Tlustý (vlevo)
Foto: Se svolením ČT / Foto s vědomím Gabriely Fryčové

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.