Pentagon varuje před ruským běsněním. Bezpečnostní expert popsal, čím může Ukrajina devastovat armádu agresora i pravděpodobný vývoj celého konfliktu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2022

Spojené státy v úterý varovaly, že ruská armáda na Donbasu zatím provádí jen »omezené útočné operace« a stále pokračuje v přípravných manévrech na »významnou eskalaci války«. Jinými slovy, velké ruské běsnění teprve přijde. O možné ukrajinské taktice a o tom, co se naučili od NATO, promluvil pro ŽivotvČesku.cz analytik Lukáš Visingr.

Ruské jednotky v posledních hodinách vystupňovaly ostřelování cílů podél frontové linie na východě Ukrajiny a zřejmě se jim podařilo dobýt město Kreminna v Luhanské oblasti. Kyjev i Moskva shodně hovoří o tom, že začala nová fáze války.

"Ukrajinci se doteď velmi úspěšně bránili a dokázali, že v obraně jsou skvělí. Teď ale budou muset ukázat obranu v konvenční manévrové bitvě a případně i schopnost provést nějaký protiútok. Tohle bude fronta široká desítky kilometrů, což je úplně jiná situace, než byla dosud. A tím pádem i jiný způsob boje, než Ukrajinci předváděli doteď," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.  

Se změnou způsobu války přijde i změna v taktice. Ukrajinci přitom měli určitý čas se na novou situaci připravit. "Předpokládám, že Ukrajinci jsou výborně opevněni a že mají připravenu obranu jak statickou, tak elastickou. Od zemí NATO se při výcviku naučili do hloubky členěnou obranu pro chvíle, kdy budou první obranné pozice překonány. Pak mají kam ustupovat a nutit přitom protivníka, aby získal nějaké malé území, ale za cenu ohromných ztrát," popsal analytik s tím, že velmi pravděpodobně mají připravena i zamaskovaná palebná postavení s protitankovými a protileteckými střelami, stejně jako minová pole. Klíčové pak podle Lukáše Visingra bude, jestli a v jakém množství budou pokračovat dodávky těžkých zbraní ze západních zemí.

Tomu odpovídá i aktuální informace mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho, podle kterého Ukrajina obdržela od spojenců bojová letadla a součástky na opravu poškozených strojů. Neřekl ale, které země zbraně dodaly, případně jaké bylo jejich množství. Washington podle něj pouze pomohl s přepravou některých dílů. Mohlo by jít o bojové vrtulníky Mi-17.

"Zmíněné protitankové a protiletadlové střely pomohly Ukrajině, a to společně se zpravodajskými informacemi, které od Západu dostávají, se v té dosavadní fázi války ubránit. Bitva na Donbasu je ale o něčem jiném a tam budou potřeba i těžké ofenzivní zbraně, tedy tanky, bojová vozidla pěchoty a dělostřelectvo. To vše teď dostávají a je zásadní, aby ty dodávky pokračovaly, protože bez této techniky se konvenční bitva vyhrát nedá," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr a přidal i jeden z možných výhledů, jak bude bitva na východě Ukrajiny pokračovat.

"V tuto chvíli je pravděpodobný vývoj takový, že obě strany utrpí velké ztráty, ale Rusové nikam nepostoupí. Pak se možná uzavře nějaké příměří, ale oblast bude dál neklidná, podobně jako byla posledních sedm osm let, jen s větší intenzitou. Reálně to ale bude vyčerpávací pat neboli opotřebovací válka, při které ty boje nebudou tak silné jako teď. To může trvat roky, podobně jako svého času boje mezi Izraelem na straně jedné a Egyptem se Sýrií na straně druhé. Tedy každou chvíli nějaká přestřelka, případně dělostřelecký souboj, ale žádné velké posuny v území," ukončil bezpečnostní analytik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.