Plyn v Evropě dál prudce zdražuje. Miroslav Kalousek poukázal na to, v čem se skrývá pro ČR největší problém. Větší riziko, než je růst ceny, vidí v tom, že by plyn nebyl

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2022

Plyn pro evropský trh po pátečním rekordním závěru na začátku týdne znovu posiluje. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ráno vzrostla o téměř 13 procent na bezmála 276 eur (zhruba 6800 Kč) za megawatthodinu. Na trhu se nový nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila exministra Miroslava Kalouska (61) s dotazem, zda se domnívá, že cena půjde ještě výše s nadcházející zimou, a v čem spatřuje v současnosti největší riziko, pokud jde o dodávky plynu.

V pátek cena plynu vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura (zhruba 6340 Kč) za megawatthodinu. Pouze v období bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině byla cena zemního plynu obchodovaného v Evropě krátce vyšší, když na začátku března dosáhla vrcholu nad 300 eur.

"Netuším, jestli to ještě půjde výše. To opravdu nevím. Pokud jde o nárůst cen, jde o důsledek velmi nezodpovědné politiky v Evropě, která se spolehla na ruský plyn. Na rozdíl od elektřiny, kde si dokáži představit zastropování maximální ceny, tak u plynu si to představit nedokáži, protože by nám to nikdo neprodal za zastropovanou cenu. Tady, bohužel, je ještě větší riziko, než je cena, že by plyn nebyl vůbec. Je to zkrátka a prostě věc, kterou budeme muset zvládnout. A také přestat být co nejrychleji závislí na ruském plynu, což samozřejmě není věc, která se dá udělat ze dne na den. Plynu je dost ve světě, problém je logistika, problém je ho sem dopravit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí a vynikající politický glosátor Miroslav Kalousek.

Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Dodavatel, ruský státní podnik Gazprom, oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září nepoteče kvůli údržbovým pracím. I po jejich skončení má baltským plynovodem proudit denně jen 33 milionů metrů krychlových, což odpovídá 20 procentům kapacity, tedy množství, na které Rusko dodávky zredukovalo už před několika týdny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.