Podmínky cestování za hranice Česka. Mluvčí ministerstva popsala aktuální situaci s covid pasy

Cestování
Cestování
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Cestování za hranice České republiky je stále velmi diskutovaným tématem. V souvislosti s tím se řeší tzv. covid pasy, jejichž cílem je především usnadnit cestování v zahraničí, i když by mohly mít také další benefity například v rámci služeb. Pro ty, kteří budou očkováni, by mohla vakcína v některých zemích znamenat uznávanou alternativu za testování nebo nutnost nastoupit karanténu. "Samozřejmě bychom chtěli, aby v rámci cestování byla jednotná podoba – přemýšlí se nad tím, že by se s některými členskými státy vytvořila nějaká bilaterální dohoda," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Očkování zatím v ohledu na cestování nehraje žádnou významnou roli. Kupříkladu při návratu zpět do České republiky ze sousedního Německa nebo turisticky oblíbeného Chorvatska musí mít každý cestující negativní test, který u něj prokáže nepřítomnost koronaviru. Kvůli loňské pandemii utrpěl cestovní ruch obrovské ztráty, které se budou těžko dohánět. Nicméně letošní letní sezóna přináší konečně naději nejen pro plné opětovné fungování cestovních kanceláří, ale také turisty, kterým by se měly s pomocí plánovaných změn zjednodušit možnosti vyrazit na dovolenou za hranice.

Ohledně návratu za zahraničí do Česka platí tzv. cestovatelský semafor, který je určujícím ukazatelem podmínek v celkově pěti barevných zónách. Každá z barev pak rozděluje země podle míry nákazy, kdy černá představuje extrémně vysoké riziko. Od oranžové barvy až po červenou je nezbytný příjezdový formulář a před odletem/odjezdem mít antigenní test starý maximálně 24 hodin nebo PCR test starý nanejvýš 72 hodin. Zelená barva na mapě semaforu naopak ukazuje země, u nichž cestování tam i zpět nepředstavuje žádná omezení.

"Je to platné podle aktulních informací na webu ministerstva zahraničí a také ministerstva zdravotnictví. Lze tam najít podrobně to, jaké podmínky musíte splňovat, z jaké rizikové země se vracíte – někde je potřeba antigenní test, někde se vyžaduje PCR test, v některých místech je izolace, v jiných zase ne," uvedla mluvčí resortu zdravotnictví Jana Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Rizikovou červenou má velká většina Evropy a z hlediska cestovatelského semaforu jsou naopak bezproblémové země v Evropě i mimo ni například Thajsko, severský Island, Singapur nebo Vatikán.

"Na evropské půdě se jedná o podobě covid pasu. Ta podoba měla být už v červnu hotová, ale posunulo se to na začátek července. Samozřejmě bychom chtěli, aby v rámci cestování byla jednotná podoba – přemýšlí se nad tím, že by se s některými členskými státy vytvořila nějaká bilaterální dohoda. Nicméně je to zatím ještě v jednání. O podobě, jakým způsobem se bude cestovat v létě, se v současnosti jedná a hlavně se čeká na evropský pas," doplnila mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.