Pokud ÚS uzná naši stížnost, vláda by z toho měla vyvodit politickou odpovědnost, míní Alena Schillerová

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2023

Skupina senátorů, která minulý čtvrtek zpochybnila u Ústavního soudu vládní novelu o zkrácení červnové valorizace penzí, vzala svůj návrh zpět. O dalším postupu rozhodne určený soudce zpravodaj, jímž se stal Jiří Zemánek, respektive plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Podobný návrh podalo v pátek také hnutí ANO, soudcem zpravodajem se stal Jan Svatoň. Za senátory jednal Michael Canov (SLK) z klubu Starostů a nezávislých, který na dotaz stejně jako minulý týden odpověděl, že se ke svému ústavnímu podnětu vyjádří až tento čtvrtek. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila předsedkyni poslaneckého klubu ANO Alenu Schillerovou s dotazem, kdy si myslí, že ÚS rozhodne v rámci podané stížnosti.

"V našem návrhu jsme požádali Ústavní soud, aby naši stížnost projednal přednostně, každodpádně to odhaduji v řádu měsíců, než ÚS rozhodne. Ale může to být doba i delší, uvidíme. Pokud by soud naši stížnost uznal a potvrdil naše argumenty, o které se stížnost opírá, tak se domnívám, že by vláda a její protagonisté, kteří spornou novelu prosazovali, z toho měli vyvodit politickou odpovědnost," uvedla bývalá ministryně financí.

Ohledně dotazu, kdy se redakce zeptala, zda politickou odpovědnost vlády vnímá podobně jako její kolega Karel Havlíček, který uvedl, že v takovém případě by vláda měla podat demisi, byla k věci mírnější. "V tuto chvíli nechci předjímat, ale šlo by o velmi závažnou věc," doplnila.

Minulý týden nebylo jasné, kteří další senátoři a s jakými argumenty návrh podpořili. "Ve věci Ústavní soud dne 8. 5. 2023 obdržel listinu s názvem Zpětvzetí návrhu," uvedla dnes bez dalších podrobností Abbasi.

Poslanci ANO svůj návrh odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Obě skupiny žádaly přednostní projednání svých podání, soud další postup zatím nespecifikoval. Server Seznam Zprávy v úterý uvedl, že ANO chce, aby předseda ÚS Pavel Rychetský nebyl součástí rozhodování o návrhu.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že vláda zákon obhájí. Odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů.

Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.