Poradce premiéra upřímně: Ekonom Křeček řekl, co nastane pro české domácnosti, když vláda "přestřelí" plánovaný schodek rozpočtu 295 miliard

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2023

Celý letošní rok stát plánuje hospodařit s příjmy 1,93 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Deficit by měl být 295 miliard korun. Právě kolem deficitu se v posledních dnech strhla slovní »mela« ekonomů a analytiků, že není možné jej dodržet. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra v ekonomické oblasti Štěpána Křečka, který, jak je u něj zvykem, zcela upřímně a nestranně odpověděl na dotazy, a to v rámci rozhovoru, co se stane, když vláda cifru »295 miliard« nedodrží.

Pane Křečku, když schodek rozpočtu - plánovaných 295 miliard korun - bude vyšší, na což řada ekonomů, analytiků upozorňuje, co to pro ČR bude znamenat?

V prvé řadě bych chtěl říct, když někteří ekonomové hovoří o tom, že budeme hospodařit se schodkem 400 miliard korun, že to je přehnaný odhad.

Omlouvám se, vstoupím vám do toho. Přehnaný v čem?

(Upřeně se podívá) V pořádku... Víte, je možné, že plánovaný schodek nebude dodržen, ale půjde o desítky miliard korun, rozhodně bychom ho neměli překročit o sto miliard, což někteří analytici zmiňovali v médiích.

Platí tedy, že druhá polovina roku bude v rámci příjmů pro stát příznivější?

(Bez rozmyšlení spustí) Přesně. V druhé polovině roku budou státu přicházet některé příjmy, které v první polovině nepřicházely, což by mělo vylepšit plánované hospodaření s rozpočtem. Ale rovněž musím říct, že jsem také zklamaný, jak se letošní státní rozpočet vyvíjí. Bohužel zatím »jedeme« na rekord, ale věřím, že se to právě ve druhé polovině roku zlepší, a tedy se odchýlíme od plánu jen o několik desítek miliard korun.

Rozumím. Řekněme tedy, že vláda avizovaný schodek z nějakého »buď, anebo« ekonomického důvodu nesplní. Co to však znamená pro české domácnosti?

Bude to znamenat to, že se nám zvětší obsluha státního dluhu. Že tedy budeme muset více a více peněz vynakládat neefektivním způsobem jenom na platbu úroků.

Počkejte, jak si to má běžný občan přeložit?

(Upřímně se podívá) Jinými slovy - místo abychom stavěli nové dálnice, investovali, případně mohli provádět některá sociální opatření, tak se budou platit úroky. Bude to zkrátka taková naše koule u nohy, protože úroky se platit musí, a tím, že je budeme muset uhradit, tak tím méně peněz bude možné vydat na opatření, která jsou pro občany důležitější. Tak to prostě vždy bylo, je a bude...

Dobře. Zeptám se, co by se stalo, když by stát úroky neuhradil?

To není možné.

Jak to?

Víte, platba úroků je první položka, která se vždy musí hradit.

A kdyby ne?

Znamenalo by to »platební neschopnost« České republiky, protože bychom nebyli schopni dostát svým závazkům. V tu chvíli by se nám dramaticky snížil rating, věřitelé by nám odmítali dále půjčovat, nebyli bychom schopni přefinancovávat náš dluh a najednou by se ČR ocitla ve špatné situaci, kterou lze nazvat jako finanční krize.

To znamená?

To znamená, že platba úroků je nezbytná. Kdybychom tak neučinili, v tu chvíli bychom pokazili renomé naší země.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.